Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 w Opolu triumfowali na EuroFestiwalu Odysei Umysłu, który odbył się w Petersburgu.

Wcześniej, na finałach ogólnopolskich, młodzież zajęła 3. miejsce, które było przepustką do udziału w finałach europejskich. Dzięki rodzicom i sponsorom udało się zebrać środki finansowe na wyjazd.
Do Petersburga drużyna z PSP nr 33 pojechała pod opieką Izabeli Maćków, nauczycielki języka polskiego i geografii w składzie: Marek Gierczak, Braian Skrzypiec, Dominik Kobienia, Julia Solska, Marta Surmacz, Maja Turek, Michał Bekieszczuk.
Opolanie prezentowali rozwiązanie tego samego zadania – problemu I. Za nie też drużyna otrzymała najwyższą punktację wśród pozostałych drużyn z innych państw w swojej grupie wiekowej.
Przygotowany przez nich OmeroMobil to pojazd sterowany przez przynajmniej jednego członka drużyny. Ten wehikuł musi pozwolić zespołowi zaradzić trzem problemom, wybranym z listy przedstawionej uczestnikom zadania.
– Techniczna część naszego zadania dotyczyła pojazdu, który musiał zmieścić się w walizce o sumie wymiarów 158 cm – tłumaczy Izabela Maćków, trenerka drużyny.
OmeroMobil – niesamowity pojazd uczniów PSP nr 33
– W trakcie przedstawienia trzeba było go z niej wyjąć, zmontować i wykonać zadania. Pojazdem miał jechać przynajmniej jeden z członków drużyny. Ponieważ całe przedstawienie, wraz z wniesieniem dekoracji, trwa 8 minut, nasz pojazd po wyjęciu rozsuwał się tak, aby uczeń mógł się w nim zmieścić.
Jak się okazuje pojazd miał wykonać trzy zadania, które drużyna wybierała z sześciu zaproponowanych w Przewodniku Odysei Umysłu.
– Nasz błysnął światłem i spowodował „zmianę pogody”. Zapalona latarka uruchomiała schowaną w tubie czujkę zmierzchu, a ta włączała żarówkę, czyli zapalała słońce – tłumaczy.
Drugie zadanie udało się wykonać montując na wehikule metrowy, drewniany pantograf, który w kolejnej części przedstawienia wysuwał się, a magnes na jego końcu umożliwiał podniesienie metalowego elementu.
A trzecie zadanie polegało na tym, aby pojazd wydał jakiś dźwięk.
– To rozwiązanie szczególnie się wszystkim podobało. Na wałku do ciasta umieściliśmy blaszki, które uderzają w kredki zakończone metalowymi nakładkami, a one uderzają w cymbałki. Odpowiednie ustawienie i tempo kręcenia wałkiem pozwala zagrać (jak w pozytywce) melodię przewodnią z filmu Stars Wars. Pojazd napędzany jest wkrętarką akumulatorową, na której końcu znajduje się kółko napędowe – opowiada.

CZYTAJ: Trzy sukcesy opolan na Odysei Umysłu 2019. Drużyny z „Elektryczniaka” w Opolu z szansą na finał w USA! [WIDEO, ZDJĘCIA]

W trakcie pobytu młodzież została połączona z dwiema drużynami z Rosji i Kazachstanu i musiała wspólnie przygotować prezentację na określony temat.
– Taka międzynarodowa drużyna brała także udział w zawodach, w których trzeba było wykazać się kreatywnością, umiejętnościami sportowymi i plastycznymi – wylicza Izabela Maćków. – Młodzi ludzie mieli okazję poznać się, ale także uczyli się współpracy i ćwiczyli język angielski czy nowy dla nich język rosyjski.
Opolski Mixed Teams Quest zajął 1. miejsce we współzawodnictwie, a w prezentacjach – 6. miejsce.
W EuroFestiwalu wzięły udział drużyny z Rosji, Kazachstanu, Rumunii, Mołdawii, Niemiec, Chin, Indii, Szwajcarii, Białorusi, Czech i USA. Wszyscy spotkali się w czasie ceremonii otwarcia oraz na Festiwalu Kultur, gdzie młodzież opowiadała o Polsce, poznawała tradycje i zwyczaje innych państw. Po konkursie uczniowie zwiedzili również Petersburg.
Dodajmy, że do 40. finałów światowych Odysei Umysłu w USA przygotowuje się też młodzież z Elektryczniaka w Opolu.
NAGRODY uczniów PSP nr 33:
1. miejsce w prezentacji swojego zadania – Problem 1 Ekipa Omeratunkowa
1. miejsce w Mixed Teams Quest – wraz z zespołami z Rosji i Kazachstanu
6. miejsce w prezentacji wspólnego międzynarodowego problemu – drużyna opolan, rosyjska i kazachska

Fot. PSP nr 33

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.