31. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek potrwa od 14 do 20 października. W programie przedstawionym podczas poniedziałkowej (2.10) konferencji prasowej znalazły się: konkurs teatrów lalek, spektakle, warsztaty, wystawy, spotkania i koncert.
Festiwal organizuje Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu. Koszt tej siedmiodniowej imprezy wyniesie około 645 tys. zł, z czego znaczna część pochodzi z dotacji. Otwarcie zaplanowano na 14 października na godz. 15.45. Wcześniej, o 11.00 i 16.00, odbędzie się spektakl konkursowy „Pinokio”.
Kolejne przedstawienia zgłoszone do konkursu będzie można oglądać od 15 do 20 października. Ponadto 15 października uczestników wydarzenia czeka wernisaż przygotowanej przez Katedrę Scenografii, a 16 października ruszą pięciodniowe warsztaty z pedagogami nawiązujące do zagranych spektakli.
W programie festiwalu znalazło się też miejsce między innymi na wykład mistrzowski „Klasyka i Lalki” prof. Haliny Waszkiel, spotkanie z dramaturgią „Nowe sztuki – nowe konteksty” i koncert „Czarne Anioły” w wykonaniu Natalii Sikory i Tango Attack, który zwieńczy 31. Opolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu.
– Wielkimi krokami zbliżamy się do wyjątkowej imprezy, która przepięknie ubarwia przestrzeń miasta, niosąc rozrywkę i edukację. To ogromna tradycja, bo pierwszy festiwal sięga początków lat 60. – podkreślał Przemysław Zych, wiceprezydent Opola. – Impreza posiada bogaty program, na który składa się ponad czterdzieści wydarzeń. Co ważne, teatr zaprasza też inne jednostki, dzięki czemu dociera z festiwalem do szerokiego grona odbiorców.
Do konkursu teatrów lalek zgłoszono około pięćdziesiąt spektakli, spośród których dwanaście najlepszych będzie można zobaczyć na festiwalu. Wystawi je dziesięć teatrów z całej Polski. Te spektakle to:
- „Blaski i cienie” – Teatr „Maska” w Rzeszowie,
- „Pinokio” – Wrocławski Teatr Lalek,
- „Kulka” – Wrocławski Teatr Lalek,
- „Symulator” – Białostocki Teatr Lalek,
- „DEBIL/ i_stu_las” – Teatr Odnaleziony,
- „Romans” – Natalia Sakowicz,
- „Ściana z widokiem” – Grupa Coincidentia,
- „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska” – Teatr Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej,
- „Tata” – Teatr Lalek „Arlekin” w Łodzi,
- „Wielki Buzz Grow” – Teatr Pinokio w Łodzi,
- „Troja. Wojny nie będzie!” – Opolski Teatr Lalki i Aktora,
- „Ja goryl, Ty człowiek” – Opolski Teatr Lalki i Aktora.
– Nasz festiwal odbywa się od 1962 roku, najpierw było to wydarzenie regionalne, a później przerodziło się w ogólnopolskie. To czas, w którym teatr pracuje na wysokich obrotach, ale robi to z radością, przyjemność spotyka tu kilkuset polskich lalkarzy – mówił Krystian Kobyłka, dyrektor OTLiA. – Teatr to żywa sztuka, która podejmuje problemy współczesnego świata i taki właśnie charakter będzie miał festiwal. Widzowie obejrzą różnorodne spektakle na codzienne tematy, kierowane do dorosłych, młodzieży i dzieci.
W trakcie festiwalu będzie też można oglądać instalację artystyczną „Zapuść korzenie” dostępną w budynku głównym OTLiA. Z kolei od 18 do 20 października podopieczni Placówki Wsparcia Dziennego Opolska Pozytywka będą uczestniczyć w warsztatach plastyczno-scenograficznych „Mój mały kawałek świata”, które odbędą się w tym właśnie ośrodku.