Uczniowie z gminy Dobrzeń Wielki i Opola wzięli udział w panelu dyskusyjnym poświęconym 25-leciu obrony Opolszczyzny. W piątek (29 września) uczestniczyli w żywej lekcji historii i spotkali zaangażowane w tamte wydarzenia osoby. 

Dziś zakończyliśmy projekt „Ja mam, ja znam opolskie” w ramach EDUKO, tematem przewodnim tegorocznej edycji było 25-lecie obrony województwa opolskiego. Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić województwo opolskie m.in. Niemodlin, Paczków, Nysę czy Brzeg, poznać historię miast, a do tego przygotować materiał zdjęciowy, z którego stworzyliśmy specjalną grę – mówił Rafał Kawałko, dyrektor Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Kup.

W ramach projektu działo się znacznie więcej, jednym z wydarzeń był happening prezentujący walory Opolszczyzny. W szkole odbyła się również lokalna wersja popularnego w całym kraju programu „Od przedszkola do Opola”, w którym wzięły udział przedszkolaki z kilku gmin.

Na zakończenie projektu postanowiliśmy przygotować debatę, na którą zaprosiliśmy znamienitych gości m.in Józefa Wójcika, założyciela Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny, Szymona Ogłazę, Sebastiana Ruszałę, Rafała Bartka, Piotra Jonka wraz z radnymi gminy Dobrzeń Wielki. Są to osoby, które brały udział w obronie województwa 25 lat temu i podzielili się tymi doświadczeniami i wspomnieniami – dodaje Rafał Kawałko.

A to bardzo interesowało młodzież, z sali padało mnóstwo pytań m.in. w jaki sposób akcja była propagowana wśród mieszkańców, w czasach bez Internetu; czy akcja sama w sobie była legalna lub czy uczestnicy nie bali się wyciągnięcia konsekwencji ich działań przez tamtejszą władzę.

Fot. Zespół Szkolno -Przedszkolny w Kup

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie