Oglądałeś „12 gniewnych ludzi”? Zostań jednym z nich

"12 gniewnych ludzi". Żródło: kadr z filmu.

W związku z upływem w dniu 31 grudnia 2015 roku czteroletniej kadencji ławników orzekających w sprawach rozpoznawanych w Sądzie Rejonowym w Opolu i Sądzie Okręgowym w Opolu, trwają poszukiwania ławników. Swoich reprezentantów mają wyłonić m.in. opolskie gminy. Co prawda praca ławnika w USA znacząco różni się od tej w Polsce, ale możliwość decydowania o czyimś losie (władzy) bywa kuszącą propozycją.

                                                                          Zarobki

Zarobki ławników zależą od liczby sesji. Każda sesja to nieco ponad 71 zł. W miesiącu ławnicy spotykają się przeważnie raz, rzadko więcej.

Sąd Okręgowy w Opolu – poszukuje 42 ławników, w tym do orzekania z zakresu prawa pracy – 8 ławników,
Sąd Rejonowy w Opolu – poszukuje 24 ławników, w tym do orzekania z zakresu prawa pracy – 15 ławników.

Ławnikiem może być ta osoba, która:
1. Posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich.
2. Jest nieskazitelnego charakteru.
3. Ukończyła 30 lat.
4.Jest zatrudniona, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku.
5. Nie przekroczyła 70 lat.
6. Jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika.
7. Posiada co najmniej wykształcenie średnie.

Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca się wiedzą z zakresu praw pracowniczych.

Ławnikami nie mogą zostać:
1. Osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze.
2. Osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.
3. Funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń.
4. Adwokaci i aplikanci adwokaccy.
5. Radcy prawni i aplikanci radcowscy.
6. Duchowni.
7. Żołnierze w czynnej służbie wojskowej.
8. Funkcjonariusze Służby Więziennej.
9. Radni gminy, powiatu i województwa.

Ponadto nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.

Kandydatów na ławników mogą zgłaszać radom gmin:
1. Prezesi właściwych sądów.
2. Stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa z wyłączeniem partii politycznych.
3. Co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze zamieszkujących stale na danym terenie.

                                      Wymagane dokumenty do zgłoszenia kandydatów

Zgłaszanie kandydatów na ławników dokonuje się na karcie zgłoszenia, do której kandydat ma obowiązek dołączyć dokumenty, a które powinny być opatrzone datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed dniem zgłoszenia:
– informację z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą zgłaszanej osoby;
– oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
– oświadczenie kandydata, że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, a także, że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona;
– zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza, o którym mowa w art. 55 ust. 2a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania funkcji ławnika;
– dwa zdjęcia zgodne z wymogami stosowanymi przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego.

                                                                                ***

Należy dołączyć również odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpis lub zaświadczenie potwierdzające wpis do innego właściwego rejestru lub ewidencji dotyczące tej organizacji, opatrzone datą nie wcześniejszą niż 3 miesiące przed dniem zgłoszenia.

                                                                               ***

Do zgłoszenia kandydata dokonanego na karcie zgłoszenia przez obywateli dołącza się również listę osób, zawierającą imię (imiona), nazwisko, nr ewidencyjny PESEL, miejsce stałego zamieszkania i własnoręczny podpis każdej z 50 osób zgłaszających kandydata.
Uwaga! Osobą uprawnioną do składania wyjaśnień w sprawie zgłoszenia kandydata na ławnika jest pierwsza osoba, której nazwisko zostało umieszczone na liście z podpisami.

Uwaga! Termin zgłaszania kandydatów upływa 30 czerwca 2015 roku. Dalszych wyjaśnień zainteresowanym kandydatom powinny udzielić urzędy gmin.

                         Koszty niezbędnych dokumentów potrzebnych do zgłoszenia

Koszt opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego (30 zł) oraz opłaty za badanie lekarskie i za wystawienie zaświadczenia lekarskiego ponosi kandydat na ławnika.

Koszt opłaty za wydanie aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpisu lub zaświadczenia z innego właściwego rejestru lub ewidencji ponosi podmiot, którego dotyczy odpis lub zaświadczenie.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info