Izba Gospodarcza Śląsk wyraziła swą dezaprobatę dla decyzji Sejmu dotyczącej obniżenia subwencji przysługującej z tytułu nauczania języków mniejszościowych oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 4 lutego 2022 r.
Chodzi o decyzję Sejmu RP z dn. 17 grudnia 2021 r. dotyczącą obniżenia o 39,8 mln PLN w budżecie państwa na rok 2022 subwencji przysługującej z tytułu nauczania języków mniejszościowych i języka regionalnego w Polsce oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 4 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (Dz.U.2022 poz.276).
„Izba Gospodarcza Śląsk oraz tworzący ją przedsiębiorcy obawiają się, iż zmniejszenie subwencji odbije się niekorzystnie nie tylko na działalności szkół, lecz w niedalekiej przyszłości zaważy znacząca na rozwoju i utrzymaniu miejsc pracy w naszych firmach – czytamy w podjętym przez Izbę stanowisku. Pracodawcy już teraz mają coraz większy problem z pozyskaniem doświadczonych pracowników ze znajomością języka niemieckiego , a wielu z nas, przedstawicieli zarówno firm rodzinnych, jak i przedsiębiorstw międzynarodowych, podjęło decyzje o ulokowaniu naszych firm oraz kapitału, w regionach, gdzie jest dostępna kadra posługująca się swobodnie językiem niemieckim. Nasze zapotrzebowanie na pracowników ze znajomością języka niemieckiego wynika z faktu, iż naszymi najważniejszymi partnerami handlowymi są podmioty z krajów niemieckojęzycznych, gdzie głównie jest kierowany nasz eksport, o czym dobitnie świadczą chociażby dane statystyczne. Nawet w 2020 roku, naznaczonym pandemią COVID-19, udział Niemiec w polskim eksporcie wzrósł do prawie 29%. Obecne ograniczenie nauki języka niemieckiego w szkołach, w przyszłości skutkować będzie jeszcze mniejszą ilością wykwalifikowanej kadry a to powodować będzie ograniczenia w rozwoju naszych przedsiębiorstw oraz zmniejszać ich konkurencyjność.
Na zorganizowaną przez Izbę Gospodarczą Śląsk petycję „Protest środowisk gospodarczych przeciwko obcięciu przez parlament RP dotacji na edukację mniejszości narodowych i etnicznych.” odpowiedziało prawie 190 przedstawicieli podmiotów gospodarczych nie tylko ze Śląska wyrażając swoją dezaprobatę wobec podejmowanych działań.
Izba Gospodarcza Śląsk wyraża swoje głębokie zaniepokojenie działaniami mającymi na celu ograniczenie możliwości nauczania języka niemieckiego gdyż mają one daleko idące konsekwencje nie tylko dla naszych przedsiębiorstw, dla gospodarki poszczególnych regionów, ale i dla przyszłości Polski.
Stanowisko podpisali: Prezes Claudius Badura i wiceprezes Georg Smuda