Okres przedświąteczny to czas gorączkowych przygotowań, zakupów oraz wyjazdów. Bądźmy czujni i ostrożni, szczególnie w komunikacji zbiorowej i centrach handlowych, gdzie możemy paść ofiarą kieszonkowców.

Warto również w trakcie robienia zakupów, w sklepach internetowych, zachować zasadę ograniczonego zaufania – pod bardzo atrakcyjną ofertą może kryć się próba oszustwa. Z kolei planując rodzinny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania oraz odpowiednim przygotowaniu się do drogi. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

10 grudnia, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu, odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia oraz samego czasu świąt.

Na samym początku, funkcjonariuszka prewencji z Komendy Miejskiej Policji w Opolu, przypomniała o kilku zasadach, które mogą ustrzec nas przed zakusami przestępców. To przede wszystkim prawidłowe zabezpieczenie mieszkania. Przypomniała również o dobrym zwyczaju pomocnego sąsiedztwa. Podpowiedziała także, jak podczas świątecznych zakupów nie paść ofiarą kieszonkowców.

W dalszej części spotkania, policjant Zespołu Prasowego KWP w Opolu, radził jak nie dać się oszukać w trakcie zakupów w sieci. Na co zwracać uwagę odwiedzając witryny sklepów czy aukcji internetowych. Przestrzegł również przed otwieraniem podejrzanych linków z otrzymywanych wiadomości e-mailowych. Bezpieczeństwo w sieci zależy w dużej mierze od naszej czujności.

Na zakończenie, ekspert ruchu drogowego KWP w Opolu – podinsp. Maciej Milewski, wyjaśnił jak ważne jest korzystanie z odblasków przez pieszych, w szczególności przy tak szybko zapadającym zmroku. Zachęcał do noszenia ich nawet w terenie zabudowanym i w ciągu dnia, co zwiększa widoczność i nasze bezpieczeństwo. Omówił również sposoby na przygotowanie się do długiej i co najważniejsze, bezpiecznej podróży.

Kilka rad:

  1. Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
  2. Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi. Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
  3. Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
  4. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej m.in. w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach.
  5. Podróżując środkami komunikacji masowej, nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
  6. Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania.

  1. Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.
  2. Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie.
  3. Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować – wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.
  4. Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania, niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na policję.

Zakupy w sieci.

  1. Kupując przez internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.
  2. Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego. W razie oszustwa pozwoli to policji szybko go ująć.
  3. Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – „https”. Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
  4. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
  5. Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna.

  1. Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
  2. Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.
  3. Jeśli nie wymieniłeś jeszcze opon na zimowe, zrób to koniecznie.
  4. Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.
  5. Parkuj w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie