– Za nami 10 lat i organizacja 300 wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów, wystaw i warsztatów. Cały czas czekamy na nowych pasjonatów, którzy chcą działać w paczce wspaniałych ludzi – mówi Seweryn Ptak, prezes stowarzyszenia Opolski Projektor Animacji Kulturalnych.
– Impuls do założenia OPAK-u dała grupa studentów Uniwersytetu Opolskiego, która chciała działać na rzecz kultury w Opolu na większą skalę. Dołączyłem do nich po miesiącu z pomysłem zorganizowania Ulicy Kultury na ul. Strzelców Bytomskich – wspomina Seweryn Ptak, wieloletni prezes.
A zaczęło się od Ulicy Kultury…
I to właśnie Ulica Kultury stała się na sześć lat marką grupy zapaleńców z OPAK-u. Podczas tego wiosennego wydarzenia, łączącego sztukę, muzykę, teatr i street art, przestrzeń ulicy pomiędzy MDK-iem a uniwersytetem stała się miejscem twórczych projektów. Malowano tam m.in. rowery, budowano ekoinstrumenty.
Później OPAK-owcy organizowali m.in. Schron Sztuki, czyli wystawę alternatywnej sztuki studenckiej przygotowywanej z Wydziałem Sztuki UO. Miejscem ekspozycji był schron mieszczący się pomiędzy Collegium Maius a Collegium Minus. Z projektem „Sztuka nie śpi” OPAK dotarł do Tarnowa Opolskiego, angażując mieszkańców w artystyczne działania.
CZYTAJ: Wielki finał O!PLA w Opolu. Nagrodzą u nas twórców animacji z całej Polski
– Od 2011 roku co dwa lata wydawaliśmy Alternatywną Mapę Opola, w łącznym nakładzie 50 tys. egzemplarzy. Każda wyróżniała się innym tekstem i grafiką, trafiały na nią najciekawsze miejsca, które w ocenie „lokalsów”, czyli stałych mieszkańców Opola, warto zobaczyć – mówi prezes.
Z nimi poznasz najciekawsze miejsca Opola
Już w maju OPAK zaprezentuje kolejny przewodnik – w ramach projektu „Omapa Opola”.
Przez kilka lat tworzyli też Kulturę w Formacie A2. – Wydrukowaliśmy 130 tys. wydań tego informatora. Każdy numer wieńczyła praca młodego artysty związanego z Opolem. Wypromowaliśmy w ten sposób ponad 50 osób – podkreśla.
CZYTAJ: Dni Opola 2019. W amfiteatrze Waglewski i goście, Varius Manx z Kasią Stankiewicz
– Ale naszym twórcom głos oddaliśmy też przy czterech edycjach Pocztówki z Opola. Tak stworzyli 53 niebanalne projekty kartek promujących Opole. Dostępne były m.in. na gdyńskim festiwalu Open’er.
Od 2016 roku oficjalną siedzibą OPAK-u jest Miejsce X, czyli artystycznie zaaranżowany strych kamienicy przy ul. Sienkiewicza 20.
– Przez dwa lata remontowaliśmy to miejsce własnymi siłami. Chcemy, żeby ta przestrzeń przyciągała jeszcze więcej ciekawych inicjatyw i zaskakiwała opolan – mówi Seweryn Ptak. – Czekamy na współpracowników, wszystkich, którzy chcą tworzyć kulturę w Opolu i działać w paczce fantastycznych ludzi.
CZYTAJ TEŻ: Piastonalia 2019. Znamy datę największej imprezy studenckiej w Opolu! Co w programie?
Fot. mat. stowarzyszenia OPAK