Na wzór 95 tez wywieszonych przez Marcina Lutra 31 października 1517 na drzwiach katedry w Wittenberdze, na drzwiach wiodących do Kuratorium Oświaty w Opolu, zawisły dziś 3 tezy przeciwników niszczenia polskiej edukacji.

Te trzy tezy to:

1. Edukacja i równy do niej dostęp to filary demokracji, a zmiany systemowe nie mogą odbywać się w niedemokratyczny sposób, z lekceważeniem sprzeciwu mniejszości parlamentarnej i strony społecznej.
2. Edukacja wymaga reformy, która zapewni Polsce warunki rozwoju cywilizacyjnego. Taka reforma musi być poprzedzona wielośrodowiskowym namysłem i debatą nad kierunkami zmian i wypracowaniem ich. Wszystkie zainteresowane środowiska społeczne i polityczne muszą stworzyć edukacyjną umowę społeczną.
3. LexCzarnek nie służy ani dobru ucznia, ani rozwojowi cywilizacyjnemu Polski.
W pikiecie uczestniczyli przedstawiciele KOD, Lewicy i Polski 2050. Edukacja to sprawa wszystkich obywateli. Nie możemy milczeć, nie możemy biernie przyglądać się jak rządzący zawłaszczają kolejny filar demokracji – wolność edukacji naszych dzieci i młodzieży. Presja ma sens.

Ponad 100 organizacji społecznych, samorządowych i oświatowych sprzeciwia się wprowadzeniu zmian w prawie oświatowym. Mowa o „lex Czarnek” – nowelizacji, która ma umocnić rolę kuratorów oświaty. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na wtorek, a dziś w całej Polsce odbędą się manifestacje i happeningi przed budynkami 16 kuratoriów oświaty. Na wtorek natomiast zaplanowano centralną manifestację.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.