To już czwarta odsłona tej akcji aktywizującej   czytelnictwo Opolan w miastach i wsiach regionu. „Zaczytane opolskie” wymyślił marszałek Andrzej Buła. Urząd Marszałkowski ją finansuje  a  koordynuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, której partnerują biblioteki publiczne Opolszczyzny. Stała się  najważniejszym punktem w całorocznym kalendarzu wydarzeń WBP. 

czytaj też: https://opowiecie.info/zaczytane-opolskie-harmonogram-spotkan-sylwetki-autorow-tadeusz-chrobak-dyrektor-wbp-zaprasza/

– Dotychczasowe edycje pokazały ogromne zainteresowanie czytelników spotkaniami w ramach tej akcji, więc zarząd województwa podjął decyzję o jej kontynuacji – wyjaśniał na konferencji prasowej wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

– Chcemy umożliwić spotkania z żywymi autorami mieszkańcom w całym regionie – mówił dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Tadeusz Chrobak. – A że misją biblioteki wojewódzkiej jest pomoc tym najmniejszym placówkom w regionie, więc organizujemy „Zaczytane Opolskie”. Tym samym promujemy czytelnictwo na obszarze całego województwa, we wszystkich jego powiatach, w tym w mniejszych ośrodkach, w których działają biblioteki publiczne.

Gośćmi bibliotek w regionie będą  m.in. Jacek Fedorowicz, Mariusz Szczygieł, Marcin Kydryński, Anna Maruszeczko, Ewa Kassala czy Tomasz Różycki.

– Otwarciem jesiennego sezonu będzie nasz udział w Narodowym Czytaniu 2020 – opowiada dyrektor WBP Tadeusz Chrobak. – W tym roku 5 września będzie czytany dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna”. U nas gościem specjalnym i lektorem opolskiej recytacji będzie aktor Tomasz Stockinger. Wydarzenie to będzie znakomitym preludium do uroczystego rozpoczęcia projektu „Zaczytane Opolskie” 8 września., w specjalnie przygotowanym namiocie w ogrodach WBP w Opolu. Jego  bohaterką będzie Otylia Jędrzejczak – mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, współautorka biografii Otylia. Moja historia. Zakończenie projektu przewidziano na dzień 26 listopada br., kiedy to ze słuchaczami w Czytelni WBP w Opolu spotka się dr Andrzej Kruszewicz – dyrektor warszawskiego zoo, a przede wszystkim weterynarz, autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii, założyciel i honorowy członek Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków, niestrudzony popularyzator wiedzy o zwierzętach – opowiada Tadeusz Chrobak.

Z uwagi na  obecną sytuację epidemiologiczną, spotkania z autorami mogą zostać przeniesione do internetu. – Będziemy na bieżąco monitorować aktualny stan i komunikaty władz kraju i województwa, dostosowując miejsca spotkań i ich formułę – „na żywo” lub w sieci – mówi dyrektor WBP.

Opolanie zaczytają się po raz czwarty…

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.