Opole jest sławne! To nie jest dobra sława!

-Kanclerz Angela Merkel sama zaczęła rozmowę z nami od problemów związanych z powiększeniem Opola – przyznaje przewodniczący TSKN Rafał Bartek.

Angela Merkel spotkała się 7.02.2017r. z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w Polsce. Prowadzone w Ambasadzie Niemiec w Warszawie rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji politycznej w kraju, postulatów polsko-niemieckiego okrągłego stołu oraz udzielonego ze strony rządu federalnego wsparcia dla mniejszości niemieckiej.

– To, że Angela Merkel znała sprawę Opola i rozmawiała o tym z Premier Szydło jest ważne. Oczywiście Pani Kanclerz nie może ingerować w wewnętrzne sprawy polskie – stwierdził poseł Ryszard Galla – ale myślę, że zbliża to nas do stworzenia regulacji, które pozwolą okrojonym gminom uzyskać wieloletnie rządowe  rekompensaty za utracone na rzecz Opola mienie.

Jak pisze Portal Samorządowy już dzisiaj (09.02) „powołany zostanie parlamentarny zespół ds. samorządowych. Inicjatorzy jego powołania zamierzają wystąpić do rządu o wycofanie się z rozporządzenia o powiększeniu granic Opola. Docelowo chcieliby też zmienić przepisy ustawy o samorządzie gminnym tak, aby na przyszłość proces powiększania się miast kosztem otaczających je miejscowości odbywał się nie częściej niż raz w kadencji i by w większym stopniu uwzględniał opinię lokalnej społeczności (w ustawie miałby się pojawić wymóg uznania referendów i konsultacji).”

 

W rozmowie z szefową niemieckiego rządu udział wzięli: Poseł na Sejm z ramienia Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla, przewodniczący zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Bernard Gaida oraz przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek.

Opole jest sławne! To nie jest dobra sława!

W trakcie spotkania Galla, Gaida, Bartek podziękowali Angeli Merkel za dotąd otrzymane wsparcie ze strony rządu federalnego dla mniejszości niemieckiej. Istotnym tematem była kwestia polsko-niemieckiego okrągłego stołu, gdzie mniejszość niemiecka oczekuje większego wsparcia w zakresie realizacji postulatów dotyczących oświaty oraz rozwoju Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. Podczas spotkania omówiono także ogólną sytuację polityczną w Polsce z punktu widzenia członków mniejszości. Rozmowa była dodatkowo okazją do zarysowania planów na przyszłość, szczególnie w obliczu wrześniowych wyborów do Bundestagu. Reprezentanci Niemców w Polsce wyrazili również nadzieję, że wzorem lat ubiegłych, w programie wyborczym CDU/CSU znajdzie się miejsce na wsparcie mniejszości niemieckiej w Polsce. Kanclerz zapewniła, że kwestie związane
z mniejszością zostaną w programie ujęte. Zapowiedziała również, że w sprawie wsparcia dla mniejszościowego szkolnictwa w Polsce będzie rozmawiać z ministrem spraw zagranicznych Sigmarem Gabrielem oraz ministrem spraw wewnętrznym Thomasem de Maizière.

Z rąk przedstawicieli mniejszości niemieckiej kanclerz otrzymała między innymi szalik niemieckojęzycznych szkółek piłkarskich „Miro”, flagowego projektu mniejszości niemieckiej oraz zaproszenie na tegoroczną Pielgrzymkę Mniejszości Narodowych, która odbędzie się 4 czerwca.

Opole jest sławne! To nie jest dobra sława!

foto:Harald Kabsa

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie