Rocznicę wyborów parlamentarnych opolski ratusz chce uczcić na dwa sposoby. W niedzielę 2 czerwca odbędzie się wyjątkowa sesja rady miasta, podczas której odbędą się m.in. spotkania z ludźmi opolskiej Solidarności. Zostanie też odsłonięta pamiątkowa tablica pod opolską Nike. Dwa dni później, 4 czerwca, dla zwiedzających czynna już będzie Izba Pamięci w Centrum Dialogu Obywatelskiego z wyjątkową wystawą. Jej inicjatorem był niedawno zmarły Roman Kirstein, nieodżałowany działacz opozycji demokratycznej.
Nadzwyczajna sesja rady miasta zaplanowana na niedzielę, 2 czerwca, będzie poprzedzona mszą św. za ojczyznę w opolskiej katedrze. Zaraz po niej, o godz. 12.00 pod pomnikiem przy pl. Wolności zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica przypominająca o 30. rocznicy pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Jej treść została zaproponowana przez Romana Kirsteina, legendarnego już działacza opolskiej Solidarności.
Dwa dni później zostanie otwarta stała ekspozycja w Izbie Pamięci, która będzie mieścić się w nowej siedzibie Centrum Dialogu Obywatelskiego – na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Damrota.
– Na moim miejscu powinien siedzieć pan Roman Kirstein. On był ojcem tej wystawy, to jego trud i starania szukania miejsca, decydentów… Osierocił nas w tym projekcie i pozostawił na końcówce – mówiła Urszula Zajączkowska, która była w komitecie społecznym zajmującym się wystawą w Izbie Pamięci.
Za oprawę plastyczną odpowiadają Marek i Maciej Mikulscy.
– Zależało nam na przyciągnięciu przede wszystkim młodych ludzi, którzy nie znają tamtego okres czasu, nie mają również świadomości, jak ważne to były wydarzenia – tłumaczyła Urszula Zajączkowska.
CZYTAJ: Omapa Opola. Mamy nowy przewodnik turystyczny po mieście [WIDEO]
W przygotowaniu wystawy pomagała również rodzina – dzieci Romana Kirsteina: Agnieszka Rybka i Piotr Kirstein.
– Gdy tata jeszcze żył, poprosił mnie o to bym przygotowała materiały graficzne. Mam nadzieję, że są one zgodne z tym czego oczekiwał – mówiła pani Agnieszka.
– Otwarciu wystawy będzie towarzyszył też koncert, o który prosił tato. Przeprowadzi nas muzycznie od roku 1970 po dzisiejsze czasy – zapowiedział pan Piotr.
Koncert rozpocznie się o godz. 19.00.
Już wcześniej można również skorzystać z zaproszenia Miejskiej Biblioteki Publicznej – 28 i 29 maja. W planie jest m.in. konferencja i spotkanie z autorką książki poświęconej Jackowi Kuroniowi.
Fot. Anna Konopka