„Ritmo Afrocubano” to warsztaty, które poprowadzi Maciej „Mustafa” Giżejewski, cajonista, perkusjonista i producent w sobotę i niedzielę 18-19 maja. Na niezwykłą muzyczną podróż zaprasza Opolska Akademia Rytmu i Szkoła Rytmu Ethnica-Art. Mile widziani tancerze, muzycy i pasjonaci rytmów afrokubańskich. 

– Każdy, kto do nas dołączy pozna składniki mieszanki rytmów afro-karaibskich jak salsa, rumba, yoruba i congo – zapowiada Janusz Czarnecki ze Szkoły Rytmu Ethnica-Art.

– Do tego wszystkiego będą zaśpiewy, a przed wszystkim rozgrzewka rytmiczna, wprowadzenie do pulsu i rytmu w ruchu.

Gościem warsztatów będzie Maciej „Mustafa” Giżewski, cajonista, perkusjonista i producent muzyczny. Artysta specjalizuje się w interpretacji muzyki o korzeniach afro-hiszpańsko-latynoskich. To również nauczyciel rytmiki i gry na rozmaitych instrumentach, m.in. kubańskich, orientalnych, afrykańskich, brazylijskich.

CZYTAJ: Opole stolicą lalkarstwa do piątku. Co się dzieje w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora?

Opolska Akademia Rytmu przeniesie was na Kubę na dwa dni– Warsztaty będą swoistą interaktywną podróżą po historii muzyki afro-kubańskiej, która pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć a przede wszystkim, poczuć taniec lub grę. Na zajęciach poznamy tańce Yuka, Makuta i Palo oraz ich akompaniamenty na caja, mula, cachimbo, cata, guataca – zapowiada Janusz Czarnecki.

Salsa, rumba, yoruba, congo… Co znaczą?

SALSA – czyli sos z latynoskich rytmów kubańskich, portorykańskich i kolumbijskich. Podczas zajęć poznamy składniki tej smacznej mikstury i poznamy dźwięki, akompaniamenty instrumentów takich jak conga, bongosy, timbalesy, clave, guiro, campana, marakasy i dowiemy się w jaki sposób pomagają nam w tańcu.

RUMBA – to synonim imprezy przy dźwiękach bębnów i wspólnym śpiewaniu. Pierwsza rumba powstawała w portach Hawany i Matanzas, gdzie była grana na skrzynkach po owocach, łyżkach, kawałkach bambusa.
Na zajęciach poznamy tradycyjne formy rumby yambu, guaguanco i columbia, ich akompaniamenty na tumba, tres dos, quinto, clave, cata, chekere i cajony oraz jak się do nich śpiewa.

YORUBA – to nigeryjskie plemię, którego język, muzyka oraz duchowość stanowi jeden z filarów kultury Ameryki i Karaibów. Muzyka, którą dzięki nim znamy pochodzi z
kultu świętych i bohaterów zwanych Orichas. Grając na bębnach bata Yorubowie potrafią dokładnie odzwierciedlić poezję Oriki, czyli sagi o życiu Orichas, które są zbiorem ponadczasowych mądrości z które mają pomóc człowiekowi odnaleźć się w relacjach z innymi ludźmi, naturą oraz energią wszechświata.
Na zajęciach poznamy najbardziej popularne rytmy bębnów BATA.

CONGO – na Kubie tak określa się zbiorczo ludy środkowej Afryki, które przyniosły swój folklor oraz muzykę i tańce obrzędowe na wyspę. Podobnie jak Yoruba kultura Congo jest kluczem do zrozumienia nowoczesnej muzyki z obydwu Ameryk i Karaibów. Rytmy Congo są podstawą salsy, rumby, samby, voudou czy merengue. Dzięki temu, że Kuba jest uważana za skansen kultury Afrykańskiej możemy poznać te rytmy niezmienione od przynajmniej 300 lat.

Dodajmy, że Opolska Akademia Rytmu mieści się przy ul. Ozimska 182 w Opolu. Więcej na stronie: www.ethnica-art.pl oraz na profilu FB: Opolska Akademia Rytmu lub Ethnica-Art oraz pod nr. tel. 790881317.

SOBOTA – 18.05

10.00-14.00 (krótka przerwa w połowie)
Rytmy Salsa, Rumba
16.00-18.00
Warsztaty gry na bębnach Conga dla początkujących
20.00-23.00 Salsoteka

NIEDZIELA – 19.05

10.00-14.00 (krótka przerwa w połowie)
Rytmy Yoruba, Congo
16.00-18.00
Warsztaty gry na bębnach Conga dla początkujących – ciąg dalszy.

BILETY:

1. PAKIET FULL (^6 bloków warsztatowych – 12 godz.) – 200 zł
2. PAKIET JEDEN DZIEŃ (trzy bloki warsztatowe – 6 godz.) – 110 zł
3. PAKIET JEDEN BLOK WARSZTATOWY (2 godz.) –  80 zł
Salsoteka – wstęp wolny

Płatność – przed imprezą.

 

Fot. mat. promocyjne

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.