Wojewódzkie instytucje kultury Opolszczyzny, zgodnie z zaleceniami rządu i po dzisiejszych ustaleniach z zarządem województwa, powoli „odmrażają” swoją działalność – poinformowała Violetta Ruszczewska, rzecznik prasowy Gabinetu Marszałka.

Już do jutra, czyli od 1 maja, możliwy będzie  biletowany wstęp do parku w kompleksie parkowo-pałacowym Moszna Zamek. Podczas tego weekendu będzie można tylko spacerować po parku, do samego zamku będzie zaś można wejść wyłącznie do kiosku  z pamiątkami oraz do toalety.  5 maja zamek wznawia działalność hotelarską, zaś zwiedzanie zamku będzie możliwe od 9 maja. Będzie to zwiedzanie bez wież, w nowej formule. Obowiązywać będą wszystkie ogólne zalecenia sanitarne.

Od 4 maja będzie można natomiast spacerować po parku w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Same chaty w skansenie będą zamknięte, a spacer będzie bez obsługi merytorycznej pracowników muzeum.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu otwiera się dla czytelników o godzinie 9.00 w dniu 6 maja, czyli w środę.  Zgodnie z wytycznymi zwrócone książki będą podlegały obowiązkowej kwarantannie, zaś do odwołania pozostanie zamknięta czytelnia.

Oficjalne otwarcie muzeów dla zwiedzających zaplanowane zostało na dzień 18 maja, czyli na przypadający wtedy Dzień Muzealnika.  – Wtedy otwarte zostanie  Muzeum Śląska Opolskiego wraz z Muzeum Czynu Powstańczego  Góry Świętej Anny, Muzeum Wsi Opolskiej oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, gdzie zaplanowano wtedy także otwarcie nowej wystawy.

W Muzeum Śląska Opolskiego do odwołania – w związku z reżimem sanitarnym – nieczynne będą nadal (czyli po 18 maja) kamienica czynszowa i galeria Jana Cybisa.

Wszystkie instytucje kultury będą funkcjonowały w koniecznym reżimie sanitarnym. Są zaopatrzone w środki dezynfekcyjne, przyłbice czy ścianki plexi .

Zamknięte nadal pozostają Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Filharmonia Opolska.

Opolska kultura powoli wraca do życia…

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.