– To lista bardzo różnorodna – zapowiada Jerzy Przystajko, dyrektor biura poselskiego Marceliny Zawiszy – sam też kandyduje. – Są na niej 24 nazwiska z różnych organizacji. – Jest różnorodna tak jak sama Lewica.

Listę podpisało przeszło osiem tysięcy uprawnionych do głosowania, a otwiera ją Marcelina Zawisza pierwsza wiceprzewodnicząca koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, posłanka na Sejm IX kadencji, polityczka społeczna, członkini Komisji Zdrowia, W plebiscycie magazynu Rynek Zdrowia wyróżniona jako jedna z 50 najbardziej wpływowych kobiet w ochronie zdrowia. Znalazła się na Liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia według Pulsu Medycyny.

– Lewica to bezpieczeństwo pracy, bezpieczeństwo tego, że jeśli pracujemy to będziemy bezpiecznie i godnie żyć i będziemy mieli państwo po naszej stronie jeśli jego pomocy będziemy potrzebować- mówiła Marcelina Zawisza. – Lewica to kwestia bezpieczeństwa kobiet, mniejszości i wszystkich tych, którzy w dzisiejszej pisowskiej Polsce nie mogą czuć się bezpiecznie. Lewica to także przyszłość i myślenie o tym jak zbudować nasz kraj, żeby wszyscy mogli w nim czuć się bezpiecznie.

Ta przyszłość to zdaniem Zawiszy kilka prostych rozwiązań: zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, zapewnienie dostępu do psychologów i psychiatrów dzieciom i młodzieży, budowa tanich mieszkań na wynajem. Zawisza podniosła także kwestię świeckiego państwa, bezpieczeństwa seniorów i renty wdowiej, tanich leków, maksymalnie po 5 PLN.

– To wszystko da się zrobić – zapewniała. – już dawno złożyliśmy projekty w tych sprawach do laski marszałkowskiej ale PiS je zamraża gdzieś na poziomie komisji Mamy ponad 230 ustaw, które czekają na wdrożenie. I my z tymi postulatami na naszych sztandarach  będziemy startować w tych wyborach.

Dwójką Lewicy na Opolszczyźnie jest  Michał Kalinowski – współprzewodniczący Nowej Lewicy w woj. Opolskim, fizjoterapeuta na intensywnej terapii, wykładowca UO, związkowiec, piłkarz ale, jak twierdzi, przede wszystkim fizjoterapeuta – dzisiaj w Światowym Dniu Fizjoterapii.

– Naszą listę łącza poglądy ludzi znajdujących się na niej – mówił. – Nie znajdziecie tutaj ludzi pokroju Romana Giertycha czy Janusza Kowalskiego. Znajdziecie tu na pewno ludzi ideowych, którzy chcą iść do sejmu z poglądami: nam nie zadrżą ręce jeżeli będzie trzeba na temat świeckiego państwa czy praw kobiet czy praw mniejszości.

Jednak Lewica – zdaniem Kalinowskiego to nie tylko światopogląd, to również szereg problemów ekonomicznych i społecznych, które trzeba zrealizować.  – I ta lista jest gwarantem, że będziemy do tego dążyć – przekonywał.

Trzecie miejsce na opolskiej liście przypadło Pawłowi Kampie – mężowi i ojcu dwójki dzieci Pawł Kampa jest Przewodniczącym Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Opolu, sekretarzem wojewódzkim, kierownikiem referatu w Urzędzie Miasta, organizatorem zawodów sportowych, maratończykiem, tłumaczem.

– Mając 40 lat jestem otoczony mnóstwem młodych ludzi, dynamicznych, chcących walczyć o lepsze jutro – zapewnia Kampa. – A czym jest to lepsze jutro? – Pyta i od razu odpowiada. – Koncentrując się na naszym regionie to trzy razy I: inwestycje w infrastrukturę i innowacje.

Zdaniem Kampy rola parlamentarzysty powinna polegać na dopilnowaniu, by jak największe pieniądze z centrali dopływały do naszego regionu i nakręcały nasza gospodarkę. Mówił o konieczności domknięcia obwodnicy południowej Opola.

– Innowacje to jest impuls prorozwojowy dla gospodarki – przekonywał – bo one sprawiają, że więcej kapitału napłynie do naszego regionu.

Z czwórką startuje z list opolskiej Lewicy do sejmu Kamila Jarońska. Z wykształcenia filolog i archeolog, z zawodu nauczycielka. Aktywistka miejska w Opolu. Członkini Zarządu Lewica Razem Opolskie. Priorytetem dla niej jest polska szkoła.

– Polscy uczniowie zasługują na to żeby chodzić do szkoły na miarę XXI wieku – mówiła. – My wiemy jak ją wyciągnąć z mroków średniowiecza. Przede wszystkim opieka psychologiczna i pielęgniarska, szkoła od godz.9 do 14, szkoła, która rozwija talenty, uczy współpracy, edukacja seksualna, religia tylko w parafii. Do tego bezpłatne podręczniki i posiłki dla wszystkich dzieci – mówiła.

Piaty na liście jest Wojciech Rajchel – Przewodniczący Rady OPZZ w województwie opolskim oraz wiceprzewodniczący Zespołu do Spraw Równości OPZZ, urzędnik państwowy, członek Rady Dialogu Społecznego w Opolu oraz Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej w Opolu. Działacz Społeczny w Kędzierzynie – Koźlu. Mąż i tato dwójki synów. – Dla nas liczy się przede wszystkim ochrona miejsc pracy, bezpieczeństwo pracy, równowaga społeczeństwa ekonomicznego – mówił. – Musimy wrócić do tych wartości, musimy iść w społeczeństwo obywatelskie, partnerstwo – mówił Rajchel.

Kolejne miejsca na liście Lewicy zajmują:

6. Natalia Arfan –  współprzewodnicząca Nowej Lewicy w woj. Opolskim. Koordynatorka regionalna Zielonej Lewicy. Aktywistka społeczna na rzecz praw kobiet, świeckiego państwa. Wieloletnia wolontariuszka Wielkiej Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od kilkunastu lat pracownik w sektorze obsługi klienta. Przede wszystkim mama.

7. Grzegorz Jan Janiczak – Członek Rady Krajowej Nowej Lewicy. Od 16 lat działa politycznie i społecznie głównie w kwestiach praw człowieka i sprawiedliwości społecznej. Szef Tęczowej Lewicy na kraj. Współtwórca Opolskich Centrów Ogrodniczych Garden Kwarc w Niemodlinie i Zawadzie koło Opola.

8. Anna Jurczyk-Miżejewska- spółdzielczymi, aktywistka lokalna z Byczyny, kulturoznawczyni, 19 lat pracy w sektorze społecznym- instytucjach pomocy, integracji i ekonomii społecznej

9. Magdalena Motloch – Nauczyciel wychowania przedszkolnego, terapeuta i logopeda. Działa aktywnie na rzecz swojego miasta i lokalnej społeczności w Głuchołazach.

10. Jerzy Przystajko – farmaceuta z Opola, współautor polityki zdrowotnej partii Razem, Dyrektor biura poselskiego Marceliny Zawiszy, współautor raportu “ Lokalna Suwerenność Lekowa” think thanku Instrat. Prywatnie wokalista i basista zespołu “Reanimators” i tato 11-latka.

11. Maciej Kaczor – pracownik administracji publicznej, od 20 lat pracuje w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – najpierw w Biurze Powiatowym w Oleśnie, potem w Centrali w Warszawie, a obecnie w Oddziale Regionalny m w Opolu, gdzie jest Głównym Specjalistą w Biurze Kontroli na Miejscu. Jest prezesem koła PTTK w Praszce, członkiem Klubu Zdobywców Gór Polski oraz Honorowym Dawcą Krwi. Stara się czynnie wspierać organizacje pomagające zwierzętom.

12. Katarzyna Sławska – trenerka osobista. Przewodnicząca organizacji gminnej Domaszowice Nowej Lewicy, członkini Zarządu Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Namysłowie

13. Agnieszka Wodnicka – Psycholog, politolog. Przez 10 lat pracowała w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu jako specjalista ds. Programów Unijnych. Pracowała jako psycholog w Opolskim Oddziale Polskiego Związku Niewidomych. Aktywistka Inicjatywy Rodziców dzieci ze spektrum autyzmu dla powstania szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu w Opolu. Żona i matka dwójki dzieci.

14. Ewa Rogalska – niegdyś sołtyska wsi Pakosławice, obecnie działaczka Koła Gospodyń Wiejskich.

15. Aleksander Chodorowski – Likwidator szkód z 20 letnią praktyką, pracownik serwisu Grupa BCH Chwaliński. Technik samochodowy, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego Wydziału Prawa i Administracji oraz DJ z przeszło 30 letnim doświadczeniem, zaangażowany w przygotowanie i prowadzenie wydarzeń kulturalno rozrywkowych w województwie. Członek Zarządu Krajowego partii Wolność i Równość i Przewodniczący jej struktur wojewódzkich. Czynnie wspiera wszystkie centralne inicjatywy związane ograniczeniem wpływu kościoła w Polsce, jak Kongres Świeckości czy inicjatywa ustawodawcza o jawności przychodów kościołów i związków wyznaniowych oraz likwidacji ich przywilejów finansowych.

16. Krystyna Wilk – członkini Rady Wojewódzkiej Nowa Lewica, przedsiębiorczym z Lewina Brzeskiego. Aktywnie zbierała podpisy pod Renta Wdowią na Opolszczyźnie

17. Jerzy Ochman – prawie emeryt, ale pracuje jeszcze jako informatyk. Mąż, ojciec i dziadek. W latach 70. działał w opozycji demokratycznej, m.in. prowadził bibliotekę wydawnictw niezależnych przy wrocławskim Studenckim Komitecie Solidarności. Śląski patriota.

18. Anna Tobias – lekarka weterynarii od 13 lat, pracująca w Kędzierzynie Koźlu. Żona, mama, działaczka na rzecz zwierząt, o których prawa chce walczyć. Feministka, która w sercu ma prawa kobiet.

19. Natalia Malkusz – ekspertka polityki społecznej, członkini zarządu krajowego Młodych Razem, działaczka na rzecz praw człowieka.

20. Bartosz Stodulski – student na Politechnice Opolskiej, koordynator młodzieżówki w okręgu opolskim. Zaangażowany w walkę o odzyskanie nocnych linii autobusowych i przywrócenie ograniczonych kursów dziennych

21. Piotr Peljan – Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla pracownik administracji publicznej – pracuje jako informatyk w ośrodku medycyny pracy. Działacz społeczny, działacz o prawa pracownicze oraz były przewodniczący NSZZ Pracowników. Członek zarządu Razem Opolskie. Wieloletni pasjonat wędkarstwa – należący do Towarzystwa Ekologicznego “Ziemi Leśnickiej”.

22. Kewin Menzler – Studiuje stosunki międzynarodowe, osoba aktywistyczna działająca na rzecz praw osób LGBTQ+ z Ostrożnicy

23. Paweł Mucha – urodzony w Kędzierzynie-Koźlu prawnik, członek partii Lewica Razem, inicjator pierwszego protestu w obronie demokracji w Kędzierzynie-Koźlu (po ogólnopolskich protestach Prezydent Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS).

24. Zdzisław Grygiel – Geolog. Przewodniczący Unii Pracy w Opolu.

Opolska Lewica prezentuje swoich kandydatów do sejmu

Fot. Kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.