– Los zrządził, że Opolska Nagroda Jakości będzie uwzględniała w tym roku medyków, czyli wszystkich tych, którzy chronią nas przed pandemią – informuje Henryk Galwas, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej.  – Ale nie zapominamy o przedsiębiorcach. Można powiedzieć, że nagroda będzie podwójna – dodaje prezes.

Opolska Nagroda Jakości – w 2020 roku dubeltowa, ale głównie dla medyków

– Opolska Nagroda Jakości nie wzięła się z powietrza – opowiada Henryk Galwas, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej – Jest „córką” Polskiej Nagrody Jakości, na którą otrzymaliśmy akredytację. Wszystko zaczęło się w 2004 roku. Do realizacji regionalnej nagrody dostaliśmy wytyczne i regulamin od Polskiej Nagrody Jakości. Mówiąc „my” myślę o Opolskiej Izbie Gospodarczej. Wymogi i regulaminy na początku były znacznie prostsze niż dzisiaj. Ulegały jednak nieustannej modyfikacji. dziś w dokumentacji musimy przygotować dziewięć modułów dla każdego kandydata do nagrody. Trzeba w nich opisać każdego kandydata na podstawie bardzo dokładnie określonych wzorców. Te moduły są później konfrontowane  przez ekspertów u kandydatów.

– W mojej ocenie Opolska Nagroda Jakości jest konkursem prawdziwie elitarnym. Nie ma drugiego takiego konkursu, w którym trzeba spełnić tak wygórowane wymagania.

A wszystko jest sprawdzane przez ekspertów z Polskiej Nagrody Jakości. Przeprowadzają także indywidualne rozmowy z prezesami firm kandydujących. Dopiero wówczas eksperci wystawiają ocenę. Na podstawie ich raportu kapituła decyduje, czy kandydat jest laureatem, czy tylko wyróżnionym. Mamy do tego celu specjalna punktację: od 1 do 1000. Wszyscy którzy uzyskali poniżej 500 punktów są wyróżnieni. Dopiero powyżej 500 zyskuje się tytuł laureata.

Do konkursu zgłaszają się sami przedsiębiorcy. Na stronie Opolskiej Izby Gospodarczej udostępnione są wszystkie dokumenty, które należy złożyć, by wziąć udział w konkursie.

Gala Opolskiej Nagrody Jakości odbywała się zawsze w maju. – Na początku tego roku też przygotowywaliśmy się na maj – przyznaje Galwas. -Wiadomo jednak co się stało. Koronawirus. Już w marcu wiedzieliśmy, że nic z tego nie będzie. Pomyślałem jednak, że nie możemy siedzieć bezczynnie, tym bardziej, że to jest element naszej działalności zarobkowej. Wymyśliłem więc, żeby ten świetny szyld, jakim jest Opolska Nagroda Jakości wykorzystać dla służby zdrowia. Ten szyld odpowiada sytuacji w jakie się ona znalazła.

– Służba zdrowia wzięła się za leczenie nas i za walkę z epidemią. Dobrą jakość pokazuje nam jej stosunkowo łagodny przebieg.

– Chcemy służbie zdrowia w ten sposób podziękować – mówi Henryk Galwas. – Wystąpiłem do szesnastu jednostek z zapytaniem: czy chcą przystąpić do konkursu Opolskiej Nagrody Jakości. Otrzymałem pisemne potwierdzenia i podziękowania za pamięć. To nas jeszcze bardziej zmotywowało i wystąpiłem do wojewody, marszałka i prezydenta: mamy szyld i okazję by zorganizować piękną galę dla służby zdrowia. Propozycja zyskała ogólną akceptację. W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowań do posiedzenia kapituły, która zgodnie z regulaminem wyłoni laureatów i wyróżnionych.

Wręczenie pamiątkowych statuetek i ogłoszenie wyników nastąpi na pewno w tym roku. Planujemy galę na 29 września. Jednak pandemia może zniweczyć te plany, choć impreza ma się odbyć w obiekcie, w którym można pomieścić 700 osób i zachować odpowiednie rygory sanitarne. Istnieje plan B: wręczenie nagrody indywidualne, w macierzystych placówkach.

– Rozwieziemy i wręczymy im statuetki – zapewnia prezes Opolskiej Izby Gospodarczej – Pamiątką u nich ma być tablica pamiątkowa, na której podziękujemy laureatom za trud włożony w walce z koronawirusem.

Opolska Nagroda Jakości jest nagrodą honorową. Nie wiąże się z jakimiś dodatkowymi profitami. Dotychczas skierowana była do przedsiębiorców i, jak zapewnia Galwas, kapituła nie zamierza tego zmieniać. Dlatego wyłanianie laureatów odbędzie się dwutorowo.

– Mamy w tradycyjnych dyscyplinach jedną, której w tym roku także nie zarzucimy: „znakomite przywództwo w systemie zarządzania jakością”. To jest nagroda dla zarządzających przedsiębiorstwem. W ten sposób nagroda będzie przyznana podwójnie. Ta kategoria rządzi się od 2008 roku osobnym regulaminem i dlatego możemy przyznać ją równolegle z nagrodami dla medyków. Do tej kategorii podchodziliśmy bardzo ostrożnie, bo to na prawdę muszą być wybitni działacze gospodarczy. Średnio, na każdej gali mieliśmy  trzech laureatów. Nie szafowaliśmy ilością, żeby tego nie zdeprecjonować. To także przy okazji gali dla medyków chcemy zrealizować.

KAPITUŁA Opolskiej Nagrody Jakości 2020

Adrian Czubak –  Wojewoda Opolski
Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Prezydent Miasta  Opola
Marian Duczmal – Przewodniczący Rady OIG,  Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i   Administracji w Opolu
Marcin Lorenc  –  Rektor Politechniki Opolskiej
Wilhelm Beker – Wiceprzewodniczący Rady OIG, Prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie
Andrzej Drosik – Wiceprzewodniczący Rady OIG, Członek Zarządu NUTRICIA Zakłady Produkcyjne Sp. z o. o.
Roland Wrzeciono – Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu
Paweł Nakonieczny – Opolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej
Ewa Sierpina – Ekspert Polskiej Nagrody Jakości
Henryk Galwas –  Prezes Zarządu OIG,  Sekretarz Kapituły ONJ

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.