Opolska policja w środę (10 lipca) zaprosiła mieszkańców do swojej siedziby przy ul. Korfantego 2. Furorę wśród dzieci zrobiło wyposażenie laboratorium. Dzień otwarty był też szansą na oglądanie zdjęć i dokumentów, które trafiły do Izby Pamięci, otwartej dwa dni temu w Komendzie Wojewódzkiej Policji.

Mundurowi szczególnie się chwalili nowo otwartą Izbą Pamięci.

– Jest czynna dopiero od trzech dni. Znajdują się w niej eksponaty z dwudziestolecia międzywojennego, m.in. oryginalne dokumenty, dyplomy, przekazane nam przez rodziny – informuje st. asp. Karol Brandys, z zespołu prasowego KWP w Opolu.

– Planujemy cykliczne dni otwarte podczas których Izbę Pamięci będzie można zwiedzić. Mamy w planach zwiedzania dla grup zorganizowanych – zdradza podinspektor Maciej Światłowicz z KWP w Opolu.

Opolska policja od kuchni. Tłumy na strzelnicy i w laboratorium

Ze zwiedzania siedziby policji najwięcej frajdy mieli najmłodsi. Z wypiekami na twarzach przysłuchiwali się prezentacjom pracowników.

Jednym z takich jest laboratorium kryminalistyczne, gdzie mieści się pracownia daktyloskopii (wykonuje się tu badania porównawcze linii papilarnych dłoni) i traseologii (technika śledcza zajmująca się badaniem śladów przemieszczania się pozostawionych na miejscu zdarzenia).

CZYTAJ: TSKN przygotowuje się do wyborów parlamentarnych [WIDEO]

Pracownicy laboratorium każdemu uczestnikowi dni otwartych wręczyli na pamiątkę odciski linii papilarnych. To również tutaj mieści się m.in. komora służąca do ujawniania śladów linii papilarnych na powierzchniach niechłonnych.

–  Chodzi o powierzchnie, które nie wchłaniają substancji potowych w głąb. To na przykład kubeczek plastikowy, woreczek z tworzywa sztucznego, kawałek taśmy, butelka, laptop, tablet czy telefon –  opowiada Dorota Skrzypnik-Eliasz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, biegły badań daktyloskopijnych.

Opolska policja bez tajemnic. Ponad 300 osób na drzwiach otwartych [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zwiedzający na tle komory służącej do ujawniania śladów linii papilarnych na powierzchniach niechłonnych. / fot. Anna Konopka

Zwiedzający dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat specjalistycznego sprzętu, poznali też kulisy codziennej pracy biegłych i innych specjalistów z policji.

Na drodze zwiedzania była też m.in. strzelnica, sala konferencyjna i gabinet komendanta wojewódzkiego policji, gdzie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące naszego województwa, strzelnica. Atrakcją był jeszcze pokaz wyposażenia antyterrorystów.

Praca w policji czeka na chętnych

–  Część z tych osób, które nas co roku odwiedza podczas dni otwartych, myśli o tym by wstąpić w szeregi opolskiej policji – zaznacza st. asp. Karol Brandys.

–  Rocznie przyjmujemy kilkaset podań. W tym roku pracę znalazło u nas już 60 osób, a możemy zatrudnić jeszcze 100. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z naszą stroną internetową.

W garnizonie opolskim pracuje około 2400 funkcjonariuszy.

ZOBACZ też: Grupa Murki znów w akcji. Nowe murale przy Odrze i Sosnkowskiego [ZDJĘCIA]

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.