Kluby seniora, szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych, infolinia, to tylko niektóre działania podejmowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim w partnerstwie z Towarzystwem Dobroczynnym Niemców i Regionalnym Ośrodkiem Polityki społecznej w Opolu. Projekt „Opolski senior – zapewnienie wsparcia osobom niesamodzielnym oraz ich opiekunom” działa mimo pandemii i wspiera osoby starsze i niesamodzielne.
– TSKN realizuje ten projekt od 2019 roku – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN. – W jego ramach powołano 20 Klubów Seniora na terenie województwa opolskiego: Antoniów, Biedrzychowice, Bierawa, Biskupice, Borycz, Chrząstowice, Cisek, Długomiłowice, Dąbrówka Górna, Jemielnica, Komprachcice, Kórnica, Narok, Raszowa, Ujazd, Zagwiździe, Zawada, Zdziechowice, Zdzieszowice, Źlinice, które prowadzone są przez animatorki. W ramach klubów odbywają się m.in. zajęcia: warsztaty artystyczne, warsztaty manualne, warsztaty kulinarne, zajęcia sportowe. W zajęciach klubów uczestniczą 591 osoby, w roku 2020 powstało 9 filii klubów seniora.
Mimo trwającej w roku 2020 pandemii projekt był kontynuowany. Uruchomiono zakładaną
w projekcie i realizowaną przez partnera projektu pomoc sąsiedzka i pomoc opiekunom osób starszych. -Dodatkową pomoc sąsiedzką świadczyły także animatorki – relacjonuje Sabina Okos, opiekunka animatorów. – Robiły i dowoziły zakupów seniorom, szyły wspólnie z seniorkami maseczki przygotowywały i dostarczały do domów pakiety zadań do wykonania dla osób starszych, prowadziły zajęcia online.
W roku 2020 udało się zakupić wyposażenie i sprzęty do klubów seniora w tym gry planszowe, sprzęt sportowy (maty do ćwiczeń, kijki nordic walking, ciężarki, chusty animacyjne), szafy do przechowywania sprzętu oraz telefon komórkowy dla animatorów z dostępem do Internetu w celu ułatwienia im organizacji i przygotowywania zajęć dla seniorów na łączną kwotę 110 100 zł. Partner projektu Towarzystwo Dobroczynne Niemców przeszkolił 41 osób świadczących usługi opiekuńcze z których opieki skorzystało 46 osób, zakupił 40 zestawów drobnego sprzętu, niezbędnego do opieki nad osobą niesamodzielną (ciśnieniomierze, termometry, torby na kółkach, zestawy do manicure itp.). Ponadto regionalny Ośrodek Polityki Społecznej zrealizował 28 warsztatów wokalnych i teatralnych w Opolu, 7 darmowych spektakli dla seniorów w teatrze Ekostudio, przeszkolił 58 osób świadczących usługi w społeczności lokalnej i wydał zgodnie z planem kwartalnik „Empowerment Senior”.
W roku 2021 większość działań będzie kontynuowana, ponadto planowane są szkolenia dla animatorów klubów, które mają posłużyć poszerzeniu oferowanych przez animatorki zajęć, zwiększenie ilości spektakli dla seniorów czy organizacja Dnia Seniora.
W ramach projektu prowadzony jest portal www.opolskisenior.pl. – Cały czas działa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 22.00 infolinia dla opiekunów osób niesamodzielnych obsługiwana przez dwóch psychologów pod numerami: +48 509 456 581 lub +48 509 456 578 – informuje , psycholog . – Początkowo obawialiśmy się, że starsi ludzie będą nieufnie podchodzić do tego rodzaju pomocy telefonicznej. Ale jeździmy do seniorów, do klubów, i w tej sytuacji przestajemy być dla nich anonimowi.
Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014– 2020 Osi Priorytetowej RPOP.08.00.00 Integracja Społeczna Działanie RPOP.08.01.00 Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych. Lider projektu: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, partnerzy: Towarzystwo Dobroczynne Niemców, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu.
Fot. „Opolski Senior”, melonik