Przed województwem opolskim w kadencji 2024-2029 stoi wiele wyzwań i możliwości dalszego rozwoju. Bogactwem województwa jest jego wielokulturowość i idąca za tym otwartość. Pierwsze kroki do wyłonienia władz regionu już zrobiono: Koalicja Obywatelska, Śląscy Samorządowcy oraz Polskie Stronnictwo Ludowe podpisały wojewódzkie porozumienie koalicyjne na kadencję 2024-2029.

– W związku z sytuacją geopolityczną należy się w tej kadencji liczyć z wyzwaniami, których dziś nie ma w planach, ale będzie to także kadencja wielkich możliwości, kadencja rozwoju regionu i szans na realizację marzeń mieszkańców – mówił marszałek ubiegłych kadencji Andrzej Buła. – Dlatego przygotowaliśmy dokument programowy, zaakceptowany przez trójkę partnerów. To dokument dość szczegółowy w swoich zapisach, ale chcieliśmy wobec mieszkańców podjąć te zobowiązania, bo chcemy być rzetelnym i konsekwentnym ich realizatorem – zaznaczał marszałek.

– Chcemy kontynuować dobrą współpracę, zapisaną pięć i pół roku temu – wyjaśniał Rafał Bartek, przedstawiciel Śląskich Samorządowców. – Teraz to porozumienie odnawiamy, wskazując priorytety na najbliższe lata. Są one przede wszystkim związane ze strategią rozwoju województwa do 2030 roku, która jako sejmik przyjęliśmy jednogłośnie – mówił.

Trzecim partnerem porozumienia jest Polskie Stronnictwo Ludowe. – Bardzo się cieszę, że jesteśmy jednym z podmiotów umowy koalicyjnej i będziemy mogli kontynuować projekty i pomysły, skierowane do mieszkańców obszarów wiejskich naszego województwa – mówił Marcin Oszańca.

Porozumienie koalicyjne obejmuje w sposób szczególny takie obszary, jak:

– obywatelskie i wielokulturowe Opolskie, czyli wszelkie działania związane z budowa społeczeństwa obywatelskiego, rozwojem społecznej aktywności i wzmacnianiem sektora pozarządowego, a także pielęgnacji i popularyzacji wielokulturowości regionu;

– zdrowi i aktywni mieszkańcy, czyli dążenia do wzmocnienia podstawowej opieki zdrowotnej, szczególnie na terenach wiejskich, działania na rzecz poprawy jakości powietrza, dbałość o zdrowie mieszkańców od najmłodszych do najstarszych;

– gospodarne i bezpieczne Opolskie, czyli kontynuacja inwestycji poprawiających jakość życia mieszkańców oraz wzmacniających rozwój regionu;

– kultura i edukacja regionu, czyli szereg działań związanych ze wspieraniem mieszkańców w zdobywaniu umiejętności i kompetencji przez całe życie; wspieranie wielokulturowości i kultury lokalnej,

– turystyczne Opolskie, czyli m.in. rozwój turystyki kulturowej i promocja wielokulturowego dziedzictwa regionu oraz promocja turystyczna regionu, jako element budowania regionalnej tożsamości i dbania o lokalne dziedzictwo kulturowe.

Pierwszą sesję VII kadencji poprowadziła radna seniorka Brygida Kolenda-Łabuś.

Radni złożyli ślubowanie, a następnie, w kolejnych głosowaniach tajnych wybrali przewodniczącego sejmiku, którym ponownie został Rafał Bartek (Śląscy Samorządowcy), zaś wiceprzewodniczącymi Jolanta Wilczyńska (Koalicja Obywatelska), Szymon Godyla (Koalicja Obywatelska) i Artur Kamiński (Prawo i Sprawiedliwość). Rafał Bartek, dziękując za wybór, wyrażał nadzieję na dobrą współpracę na forum sejmiku, ponad podziałami i dla dobra mieszkańców regionu.

Po wyborze prezydium sejmiku, na wniosek przewodniczącego klubu KO Szymona Ogłazy, sesję przerwano do czwartku, do godziny 10;00, w związku z koniecznością dokonania dodatkowych ustaleń przed kolejnymi wyborami. Dopiero wówczas wybrany będzie zarząd województwa oraz przewodniczący komisji sejmikowych.

 Fot. melonik , UMWO

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.