Do Małego ZUS-u plus zgłosiło się na chwilę obecną 775 opolskich przedsiębiorców. Najwięcej, bo 273 z Opola i powiatu opolskiego.
Mały ZUS z plusem
W całej Polsce od początku lutego 35 tys. przedsiębiorców zadeklarowało opłacanie składek na zasadach Małego ZUS-u. Od początku 2019 r., do ulgi w postaci Małego ZUS i Małego ZUS plus, czyli preferencji w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne zgłosiło się łącznie już ponad 203 tys. osób.
Od 1 lutego 2020 r. do Małego ZUS-u dołożono „plus”. O co chodzi? Przed lutym br., z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. złotych. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys. Według szacunków z nowej formuły programu może skorzystać nawet 320 tys. przedsiębiorców.
Jak wyglądy sytuacja w województwie opolskim? Najwięcej deklaracji w sprawie Małego ZUS plus wpłynęło do opolskiego oddziału ZUS, tj. 273.
– Podliczyliśmy deklaracje, które otrzymaliśmy do 10 lutego włącznie. Oprócz zgłoszeń opolskiej siedzibie ZUS, najwięcej chętnych zgłosiło się do naszych placówek w Nysie – 89, w Strzelcach Opolskich – 80, i 70 w Brzegu. W Kluczborku i Oleśnie odpowiednie formularze złożyło po 57 chętnych, w Kędzierzynie-Koźlu 47, zaś 46 w Prudniku. Nieco mniejszym zainteresowaniem Mały ZUS plus cieszył się w okolicach Namysłowa i Głubczyc, gdzie przyjęliśmy odpowiednio 29 i 27 takich deklaracji – Beata Dyko, dyrektor opolskiego oddziału ZUS.
Pas startowy
Prezes ZUS, profesor Gertruda Uścińska zwraca uwagę, że ulga nie jest przeznaczona dla osób, które dopiero założyły swoją działalność. „One mogą skorzystać z innych możliwości. Najpierw 6-miesięczna ulga na start, a następnie dwa lata pasa startowego – preferencyjnych składek opłacanych od podstawy równej 30 procent minimalnego wynagrodzenia. Wszystkie te ulgi są dobrowolne” – mówi profesor.
Od lutego w Małym ZUS-ie plus zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.
– Nie zmienia się za sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 procent minimalnego wynagrodzenia krajowego czyli 780 zł, a 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, które na 2020 rok ustalono w wysokości 3136,20 zł – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl. Od lutego zawiera on dane potrzebne do obliczeń na „małym ZUS” po zmianach.
Do 2 marca
Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z Małego ZUS plus i spełnia ku temu warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, gdy złoży w ZUS odpowiednie dokumenty czyli ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA – zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla Małego ZUS plus: 05 90 albo 05 92. Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.