Za nami projekt „Opolskie bez tajemnic”, który odbył się w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jego pokłosiem jest m.in. bogato ilustrowany przewodnik turystyczny „Spacerownik” dostępny bezpłatnie. 

Pierwszy projekt „Opolskie bez tajemnic” był realizowany dla powiatów strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. 

– Tym razem byliśmy w powiatach kluczborskim, namysłowskim i oleskim, gdzie projekt „Opolskie bez tajemnic” cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jego celem było przybliżenie mieszkańcom regionu historii lokalnej – mówi Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, które projekt „Opolskie bez tajemnic” realizowało od października 2018 roku do czerwca. 

Projekt dotyczył cyklu spotkań, konkursów i wycieczek poświęconych historii, tradycji i kulturze regionu. Przez ostatnie miesiące lokalna historia powiatu namysłowskiego, oleskiego i kluczborskiego przypominana była m.in. podczas 40 spotkań.

– Te spotkania cieszyły się ogromną popularnością, nie tylko sympatyków TSKN. To jeden z przykładów jednoczenia sił na poziomie lokalnym. Jesteśmy mieszkańcami tej ziemi, chcemy razem działać – podkreśla Roman Kolek, wicemarszałek województwa. 

„Opolskie bez tajemnic”. Powstał wyjątkowy przewodnik

Pokłosiem akcji jest wydany w nakładzie 1000 egzemplarzy przewodnik turystyczny – „Spacerownik”. Program dziesięciu wycieczek, które odbyły się w ramach wydarzeń „Opolskie bez tajemnic”, stanowił podstawę do opracowania tego wydawnictwa, w którym zamieszczono treści i po polsku, i po niemiecku.

– Zamieściliśmy tu perełki z  tych trzech powiatów. To nie tylko kościoły i inne budynki, ale podajemy też możliwości spędzania wolnego czasu – wyjaśnia Marek Kurpiela, koordynator wydania.

CZYTAJ: Warsztaty Rytm w OTLiA. W Opolu powstaje wyjątkowy spektakl [WIDEO]

„Opolskie bez tajemnic”. W projekcie TSKN uczestniczyło około 2000 osóbCo odważniejsi startowali w konkursach: plastycznym dla dzieci, fotograficznym dla młodzieży oraz literackim – dla dorosłych. Wpłynęło ponad 300 prac. 

– W publikacji znalazły się również prace uczestników, które zostały nagrodzone w konkursach – podkreśla Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN. 

Każdy, kto chciałby zdobyć „Spacerownik” musi w tym celu udać się do siedziby TSKN w Opolu przy ul. Konopnickiej 6. Bezpłatne egzemplarze przewodnika trafią także do opolskich bibliotek. 

Dodajmy, że w trzeciej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego TSKN złożył wnioski w subregionie miasto Opole i powiat opolski, a także powiat krapkowicki, Prudnicki i głubczycki. 

„Opolskie bez tajemnic”. W projekcie TSKN uczestniczyło około 2000 osób

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.