Wstępne spotkanie przyszłych nauczycieli języka śląskiego, nauczycieli wiedzy o regionie oraz zainteresowanych tematyką śląska w województwie opolskim, „Opolskie Edukatorium Regionalne” odbędzie 14–15 grudnia. w Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim.

Jak poinformowali opolscy członkowie Rady Języka Śląskiego – członkowie z woj. opolskiego dr inż. Roman Ptak, Wojciech Glensk i Pejter Długosz organizatorami i mecenasami edukatorium są: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie oraz Podyplomowe Studia Region – Język i Kultura prowadzone na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Podczas dwóch dni uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w panelach dyskusyjnych o gramatyce śląskiej i obecności języka śląskiego w przestrzeni publicznej i medialnej. Podążymy także tropami Ślązaków aż do Brazylii. Odbędą się także rozmowy, warsztaty i prelekcje.

Panel „Śląsk w Brazylii, Brazylia na Śląsku” będzie dotykał tematów związanych z historycznymi i współczesnymi relacjami pomiędzy Śląskiem a Brazylią. Paneliści omówią pierwsze fale emigracji Ślązaków do Brazylii, motywacje, które skłaniały ich do opuszczenia rodzinnych stron (m.in. Siołkowic), oraz wkład ojców założycieli w budowanie społeczności śląskiej w nowym kraju.

Podczas dyskusji zostaną przedstawione miejsca w Brazylii, które do dziś zachowują śląskie dziedzictwo, oraz omówione zostaną elementy kultury Śląska obecne w życiu potomków emigrantów. Zostanie również poruszony temat przetrwania języka śląskiego i wyzwań związanych z jego zachowaniem.

Panel skupi się na kultywowaniu tradycji, takich jak obrzędy czy kuchnia i ich adaptacji do brazylijskich realiów, a także na roli tych tradycji w budowaniu tożsamości młodszych pokoleń. Prelegenci podzielą się również swoimi osobistymi doświadczeniami związanymi z odkrywaniem śląskich korzeni, oferując unikalną perspektywę na wartość dziedzictwa Śląska z perspektywy brazylijskich społeczności.Opolskie Edukatorium Regionalne. Godać nie ma gańba

Będzie okazja do wymiany poglądów i integracji nauczycieli, uczniów, studentów, samorządowców oraz wszystkich zainteresowanych kulturą i dziedzictwem regionu. Podczas edukatorium będzie można otrzymać darmowe publikacje.

Czy język śląski jest obecny w przestrzeni publicznej? Coraz częściej możemy odpowiedzieć na to pytanieOpolskie Edukatorium Regionalne. Godać nie ma gańba twierdząco.

Organizatorzy zapraszają na panel dyskusyjny, podczas którego eksperci związani z mediami, językiem i kulturą śląską omówią wyzwania oraz możliwości promowania śląskiej tożsamości w różnych kanałach komunikacji.

Wśród uczestników:
• Adrian Goretzki – założyciel i tłumacz w Biurze Tłumaczeń PoNaszymu.pl – śląskie biuro językowe, specjalista od przekładów na gwarę śląską, który powie nam, czy ze śląskiego można żyć?
• Wojciech Glensk – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który opowie, jak media tradycyjne przyczyniają się do zachowania i promowania śląskiego dziedzictwa.
• Izolda Czmok – prowadząca program Dej pozór, która podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy nad popularyzacją śląskiej kultury w telewizji.
• Monika Fenisz – odpowiedzialna za media społecznościowe Godać nie ma gańba, która opowie o roli social mediów w dotarciu do młodszego pokolenia i budowaniu wspólnoty online.
Dyskusję poprowadzi Agnieszka Tambor, moderatorka z doświadczeniem w dziedzinie kultury i medialnym, prowadząca platformę Polska Półka Filmowa.

Certyfikat dla instytucji (Placówka świadoma regionalnej tożsamości) otrzymają wszystkie te placówki (szkoły, przedszkola, domy kultury itp.), z których nauczyciele i edukatorzy wezmą udział w wydarzeniu. Zaświadczenie zostanie wystawione przez jednostki organizujące i finansujące wydarzenie: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie

Każdy uczestnik (także uczestnicy indywidualni) edukatorium otrzyma zaświadczenie o udziale wystawione przez jednostki organizujące i finansujące wydarzenie: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie.

Zapisy: https://forms.office.com/e/CkvguCK9F6

W razie potrzeby dalszych informacji:
dr Agnieszka Tambor (z ramienia Uniwersytetu Śląskiego) – Tel. 661657515
Wojciech Glensk (z opolskiego) – Tel. 793 574 221
Pejter Długosz (z opolskiego) – Tel. 693 953 661

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.