„Opolska pszczoła miodna” oraz „Opolskie stawia na ryby” – to dwa konkursy dla organizacji pozarządowych realizujących zadania w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, ogłoszone dziś przez samorząd Opolszczyzny.
– Województwo opolskie słynie z dobrego miodu – mówił na konferencji prasowej członek zarządu województwa opolskiego odpowiedzialny za rolnictwo, Antoni Konopka. – Zainteresowani mają w tym przypadku do dyspozycji 200 tysięcy złotych. Tym, co istotne, jest połączenie ekologii oraz kwestii gospodarczych. Rolnictwo potrzebuje wsparcia ze strony skrzydlatych współpracowników. W przypadku drugiego konkursu, w tym roku zwracamy uwagę na odnowienie zasobów rybnych w naszej głównej rzece. Chcemy za 150 tysięcy złotych odtworzyć pulę rodzimą dla Odry – mówi Antoni Konopka podkreślając, że zarząd województwa po raz pierwszy organizuje konkurs w tej dziedzinie. Ma to związek z niedawną katastrofą ekologiczną w Odrze i chęcią pomocy w odtworzeniu zasobów ryb w tej rzece.
W ramach działania na rzecz rozwoju pszczelarstwa będzie można m.in. kupić pokarm z prebiotykami czy witaminami dla pszczół, posadzić rośliny miododajne czy zorganizować spotkania edukacyjne. Program ma na celu również propagowanie ekologii.
Ze wsparcia mogą skorzystać stowarzyszenia i rolnicy zrzeszeni w organizacjach społecznych. Zainteresowani mają czas na złożenie ofert do 19 lutego.
– Niezwykle ważne jest odtworzenie gatunków ryb charakterystycznych dla Odry – mówił Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWO. – W ramach tych pieniędzy będzie można prowadzić działania mające na celu ochronę ichtiofauny Odry na terenie województwa opolskiego. Zaproponowaliśmy stworzenie miejsca, gdzie będzie wzorcowa hodowla ryb. Do dyspozycji będziemy mieć wartościowe genowo i gatunkowo osobniki. Wcześniej zostanie opracowany raport uwzględniający w szczególności stan kluczowych gatunków rzeki Odry (bolenia, brzany, świnki, klenia, miętusa). Działanie dopuszcza zakup sprzętu do prowadzenia odłowów monitoringowych – wyjaśniał Oszańca. Hodowla będzie służyła temu, aby np. w przypadku przyduchy w sposób sprawny i szybki odtwarzać gatunki. Będzie możliwość również wsparcia innych województw w przypadku katastrofy ekologicznej.
Marcin Oszańca zapowiedział trzy kolejne konkursy, które samorząd ogłosi niebawem. – Będzie to kontynuacja „Opolskie ze smakiem”. Planujemy przeznaczyć na to 200 tysięcy złotych. Nowości to „Opolska wieś przyszłości-Wieś malowana” i „Opolska wieś przyszłości-Wieś dzieciom”. Chcemy przeznaczyć na każdy z tych konkursów po 200 tysięcy.
Fot. melonik