Konkurs „Opolska Marka” w formie rozszerzonej aż o cztery kategorie. Już po raz siedemnasty specjalna komisja oceni nie tylko materialne produkty naszego regionu. Zgłaszać się można do 14 lutego.
– Powiększyła się drużyna organizatorów „Opolskiej Marki”. Sygnał, aby poszerzyć zakres konkursu, wypłynął od naszych jednostek, aby pokazać w niej także obszar ich działalności – przyznał marszałek Andrzej Buła. Współorganizatorami konkursu, oprócz urzędu marszałkowskiego, są: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu.
– Trzy kategorie konkursowe – „Usługa”, „Produkt” oraz „Promocja regionu” – uzupełnione będą o cztery nowe. – To m.in. kategoria „Przedsiębiorstwo dla regionu – wolontariat pracowniczy”, w której chcielibyśmy nagrodzić nie tyle samo przedsiębiorstwo, ale docenić to, co daje ono od siebie dla regionu – wyjaśnia Agnieszka Okupniak, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu, koordynatora wydarzenia.
– Wolontariat pracowniczy to nie tylko realizacja projektów prospołecznych w ramach przedsiębiorstwa, ale także poza nim. To np. akcje organizowane przez pracowników, a mamy tu co pokazać – przekonuje Agnieszka Gabruk, z-ca dyrektora Regionalnego Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu.
„Lider opolskiej gospodarki” to kategoria zaproponowana przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. – Współpracujemy z przedsiębiorcami na co dzień – mówi Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG. – Uważamy, że nie może zabraknąć kategorii, w której na bazie wskaźników finansowych, m.in. podatku odprowadzonego do budżetu województwa, Zarząd Województwa Opolskiego wyłoni liderów – dodaje Wrzeciono.
Dotychczasową kategorię „produkt spożywczy” zastąpiło „Opolskie ze smakiem”. Wraz z producentami artykułów spożywczych, nagrodzeni mogą tu być także restauratorzy, którzy wykorzystują lokalną tradycję i produkty regionalne. – Wprowadzenie tej kategorii wyprzedza nieco nasze kolejne działanie, związane z promocją regionu. Chcielibyśmy w marcu uruchomić dużą kampanię promocyjną związaną z opolskimi kulinariami. Chcemy pokazać Opolszczyznę przez pryzmat dobrych kulinariów – informował marszałek.
Nową kategorią jest również „Pracodawca roku”. To zwrócenie uwagi na przedsiębiorców doceniających pracowników, mających dla nich ciekawe programy rozwojowe i społeczne czy wspierających ich w inny sposób. – Kto może zostać pracodawcą roku? Nie ma znaczenia, czy firma jest mała, średnia czy duża, publiczna czy prywatna. Istotne jest, aby cechowała się dużą dynamiką zatrudnienia, wysoką jakością dbałości o pracowników, inwestycji w ich wykształcenie, a także działaniem na rzecz otoczenia miasta i regionu. Jednym słowem być wzorem do naśladowania. Taki tytuł z pewnością przełoży się na prestiż i taki pracodawca będzie chętnie wybierany przez potencjalnych pracowników – mówi Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
W urzędzie marszałkowskim czekają na zgłoszenia zarówno firm produkcyjnych i usługowych, małych i dużych. Specjalnie powołana komisja oceni nadesłane produkty, katalogi czy prezentacje. Istnieje także możliwość odwiedzenia przedsiębiorcy. A laureaci mają prawo do wykorzystania logo konkursu w swoich materiałach reklamowych oraz wszelkich przedsięwzięciach promocyjnych. Będą także partnerami samorzadu województwa podczas wielu imprez, np. Święta Województwa czy Święta Karpia, i będa mogli promować swe produkty na targach. W ubiegłym roku było około 60 zgłoszeń.