Na początku tego roku szkolnego wyłoniono laureatów konkursu #OSEhero. W całym kraju jest ich ośmu, wśród nich Norbert Dreier, nauczyciel z łubniańskiej podstawówki. 

Rozmowa z #OSEhero: Norbertem Dreierem z Łubnian

I jakie wrażenia? Czy tytuł bohatera zmienił Pańskie zycie? 

Czuję się rewelacyjnie. Kiedy dobrze się wykona zadanie i zgłasza się je na konkurs, chce się osiągnąć najwyższe laury. Udało się. Zostałem OSEhero, a na dodatek znalazłem się w pierwszej dziesiątce nagrodzonych w roku szkolnym 2019/2020.

Co to jest OSEhero? To projekt, który ma na celu wspieranie oraz promocję aktywnych nauczycieli, a także rozwój nauczania z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Osehero jest elementem programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, a realizuje go NASK Państwowy Instytut Badawczy – ośrodek, działający na rzecz rozwoju i bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych.

Czytaj też: PSP Łubniany laureatem w ogólnopolskim konkursie #OSEwyzwanie

Kiedy zetknął się Pan z wizualnym językiem programowania Scratch?

Język programowania zagościł aktualnie we wszystkich podręcznikach klas starszych. Wcześniej kupowałem różne czasopisma, w tym magazyn pt.: Internet, dołączona płytka opisywała język Scratch. Około 2005 roku napisałem innowację pedagogiczną wprowadzającą uczniów w środowisko programistyczne Scratch. Spytałem dyrektorów szkół, w których byłem zatrudniony, a wtedy było ich trzy, czy są zainteresowani realizacją tej innowacji.Zgodzili się. Uczniowie poznawali nowy program i bywało tak, że wymyślali lepsze projekty ode mnie. To dopiero była satysfakcja (śmiech).

Język programowania to zbiór zasad określających, kiedy ciąg symboli tworzy program (czyli ciąg symboli opisujący obliczenia) oraz jakie obliczenia opisuje. Język programowania pozwala na precyzyjny zapis algorytmów oraz innych zadań, jakie komputer ma wykonać.

Źródło: www.szkolnictwo.pl

Jak znalazł sie Pan w konkursie? 

Oglądając w telewizji opolski koncert „Lato, muzyka, zabawa” zobaczyłem baner reklamujący konkurs #OSEwyzwania. Byłem gotowy do działania (śmiech). Wszystkie zadania i prace trzeba było wykonać do 16 września. Okres bardzo krótki. Do tego należało nieustannie sprawdzać, co trzeba dosłać, dołozyć, czy wszystko mamy. W końcu się udało.

Jakie to były zadania?

Konkurs składał się z czterech elementów. Należało zgłosić szkołę do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna (co leżało po stronie dyrekcji), wykonać i przesłać pracę plastyczną pt.: Smart Szkoła (odpowiedzialni za wykonanie pracy, byli uczniowie pod opieką Gabrieli Sygulki i Małgorzaty Sygulki-Dunat) oraz zgłoszenie inicjatywy w ramach #CodeWeek2019 (Europejskiego Tygodnia Kodowania) i wytypowanie nauczyciela do #OSEhero. W tym ostatnim opisano moje dotychczasowe działania.  Ja również napisałem o sobie parę słów. W opisie należało podać również swoje supermoce i motto, które niesie mnie przez życie.

Zgłoszenie – Norbert Dreier

Jestem nauczycielem matematyki i informatyki. Ukończyłem Politechnikę Opolską – kierunek informatyka i Uniwersytet Opolski – kierunek informatyka oraz studia podyplomowe z matematyki. Urodziłem się miesiąc po locie pierwszego człowieka w przestrzeń kosmiczną i 100 lat po założeniu słynnej amerykańskiej uczelni MIT (Massachusetts Institute of Technology). Już w latach 90. prowadziłem koło informatyczne, korzystając ze słynnego komputera domowego Commodore 64. Na początku XXI wieku w szkole podstawowej realizowałem innowację z programowania w języku wizualnym Scratch, wywodzącym się z uczelni MIT, jako jeden z pierwszych nauczycieli w Polsce. Obecnie oswajam Pythona. Prywatnie jestem mężem żony, która jest dyrektorką przedszkola.

Moje supermoce: spokój i cierpliwość, poczucie humoru.

Wiemy, że…

Pan Norbert pracuje w zawodzie nauczyciela, ponieważ lubi pracę z dziećmi. Jest mu miło jednak, kiedy dyrektorzy, rodzice dostrzegają wartość jego pracy. Największą radość mają dla niego podziękowania wychowanków, którzy obecnie mają skończone 20, 30, 40 lat, a z sentymentem wspominają jego lekcje i zaangażowanie. Jako nauczyciel ma świadomość, że wykonywany zawód nie może ograniczać się tylko do ramowych godzin dydaktycznych. Wie, że specyfika pracy w środowisku wiejskim wymaga od nauczyciela włączania się w szereg działań środowiskowych rożnych organizacji, działających na terenie gminy. Działa aktywnie na niwie społecznej. Otrzymał przydomek „Siewca Internetu”, ponieważ pomógł w zainicjowaniu powstania pierwszej sieci internetu radiowego na terenie gminy wiejskiej, gdy dostęp do świata wirtualnego na początku XXI wieku był bardzo utrudniony. Jako informatyk brał udział w przygotowywaniu prezentacji multimedialnych dla wsi na konkursy organizowane przez różne instytucje, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Niektóre konkursy zakończyły się sukcesami, np. I miejscem w kategorii „Piękna Wieś Opolska 2007” i I miejscem w konkursie „Wieś Przyszłości” – 2008 r. Obecnie jest zaangażowany w sferze samorządowej. Pracuje między innymi w Komisji Oświatowej od dwóch kadencji. Z nowym rokiem szkolnym zamierza wprowadzać uczniów w świat robotów.

Powinniśmy sprawić, by nasza szkoła, czy wręcz całe życie, bardziej przypominało przedszkole. – Mitchel Resnick (profesor MIT)

Źródło: osehero.pl

Jak zareagowali uczniowie na Pana zwycięstwo?

To jeszcze świeża sprawa. Niektórzy jeszcze nie widzieli nawet listy osób nagrodzonych. Jednak grupka uczniów przyniosła mi koszulkę z napisem super wychowawca i były na niej podpisy wszystkich uczniów klasy. Dostałem również kubek z napisem – najlepszy nauczyciel informatyki. Takie małe rzeczy stają się wielkimi i bardzo cieszą.

Jakie plany na przyszłość?

Jestem człowiekiem z tamtego wieku (śmiech), emerytura coraz bliżej, ale napędzamy się do działania razem z uczniami. Z nowym rokiem szkolnym zamierzam wprowadzać uczniów w świat robotów. Staram się też prowadzić lekcje matematyki oraz informatyki w sposób ciekawy, nie nudząc dzieci i pokazywać im, że nauka może cieszyć.

Gratulujemy tytułu #OSEhero.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie