Strażacy z Karłowic już wkrótce dołączą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Podpisane zostało porozumienie w tej sprawie.
W Urzędzie Gminy w Popielowie 22 września podpisane zostało trójstronne porozumienie w sprawie włączenia jednostki OSP Karłowice do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dokument stanowi pierwszy etap do skuteczniejszego funkcjonowania straży.
– W pełni gotowi pod kątem wyposażenia i personalnie byliśmy od połowy 2018 r., kiedy to wprowadziliśmy do jednostki drugi pojazd. Wtedy to z uwagi na odległość od Opola, pozytywne oceny jednostki podczas przeglądów oraz dużą ilość wyjazdów do zdarzeń pojawiła się propozycja przystąpienia do systemu już w 2019. Wszystko toczyło się bardzo dynamicznie, jednak postanowiliśmy to jeszcze raz przemyśleć i podjąć odpowiedzialną decyzję. W tym roku decyzja była już jednogłośna – mówi Rafał Maćków, prezes jednostki.
Swoją aprobatę i jednocześnie zgodę wyrazili st. bryg. Leszek Koksanowicz, Komendant Miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Sybilla Stelmach, Wójt Gminy Popielów, Rafał Maćków, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Karłowicach.
– Dzięki obecności w systemie będziemy mieli bogatszy wachlarz szkoleń do wyboru. Otworzy się przed nami także dostęp do większych środków pieniężnych. Liczymy, że z czasem będziemy mogli postarać się o pozyskanie nowego pojazdu – dopowiada Maćków.
OSP Karłowice po pozytywnym zaopiniowaniu zgłoszenia przez Komendanta Głównego PSP stałoby się trzecią jednostką na terenie gminy Popielów należącą do KSRG. W 2014 r. do systemu włączona została straż z Popielowa, a w 1995 straż ze Starych Siołkowic.
– Włączenie do KSRG jest docenieniem ciężkiej pracy druhów i druhen. To oni są zawsze na posterunku i czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców. Każdy alarm to dla nich niepewność związana z skalą niebezpieczeństwa, ale mimo tego podejmują się służby i wykonują ją z myślą o drugim człowieku. Za co każdemu strażakowi należą się ogromne słowa wdzięczności – mówi Sybilla Stelmach, wójt.
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy zaczął funkcjonować w 1995 r. Jego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez stworzenie jednolitego i spójnego układu, które skupia ze sobą różne powiązane ze sobą podmioty. Dzięki niemu podejmowane jest skuteczne działania ratownicze, strażacy mają możliwość dodatkowych szkoleń, zaś wyposażenie może zostać dodatkowo wzbogacone.