W 1966 roku obchodzono hucznie 1000-lecie polskiej państwowości i 1000-lecie chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Oczywiście i polska państwowość, i chrześcijaństwo na ziemiach polskich liczyły sobie wtedy już ponad tysiąc lat, ale kiedyś tam dawno temu umówiono się, że liczymy jedno i drugie od 966 roku, czyli od tzw. Chrztu Polski.

Zasmucające jest, że w 1966 roku państwo i kościół nie obchodziły 1000-lecia w zgodzie. Wina była zapewne po obu stronach. Jest nadzieja, że 1050-lecie, przypadające w przyszłym roku, obchodzone będzie w zgodzie państwa i kościoła.

Dla uczczenia 1000-lecia polskiej państwowości podjęto wiele działań, z których najgłośniejszym była akcja "1000 szkół na tysiąclecie". W ciągu kilku lat wybudowano około półtora tysiąca pięknych szkół, co było osiągnięciem wprost niebywałym. Pisałem już o tym. Zainteresowani znajdą ten artykuł pod adresem:

https://www.grupalokalna.pl/beczka/wybudowanie-blisko-poltora-tysiaca-tysiaclatek-bylo-rzecza-absolutnie-niebywala

Z powodu tej akcji określenie "tysiąclatka" związało się ze szkołami. Na dźwięk słowa "tysiąclatka" każdemu, kto pamięta tamte czasy, przychodzi na myśl szkoła. Były też jednak inne tysiąclatki. Parę dni temu byłem w Wawelnie (gmina Komprachcice). Oglądałem między innymi budynek remizy OSP Wawelno:

Podczas oglądania budynku trafiłem na umieszczoną na jego ścianie tablicę:

Jest to bardzo ciekawa tablica. Pokazuje ona, że oprócz półtora tysiąca szkół tysiąclatek budowano też remizy tysiąclatki. Ile ich było? Czy były jeszcze inne tysiąclatki oprócz szkół i remiz strażackich?

Warto też zwrócić uwagę na inny szczegół w tekście na tablicy. Jest tam mowa o pomocy finansowej ze S.F.O.S. Czym był ten SFOS? Rozwinięcie skrótu jest takie: Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy. SFOS utworzono w 1948 roku. Jego celem było gromadzenie środków na podniesienie Warszawy z ruin.

Tablica na remizie OSP w Wawelnie jest namacalnym dowodem, że z pieniędzy SFOS finansowano także zadania inne, niż odbudowa stolicy. Fundusz zmienił zresztą nazwę na Społeczny Fundusz Odbudowy Kraju i Stolicy (SFOKiS) a w 1966 roku połączono go ze Społecznym Funduszem Budowy Szkół Tysiąclecia, tworząc Społeczny Fundusz Budowy Szkół i Internatów. Ten też zresztą przekształcono w 1973 roku w Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia (tak przynajmniej informuje Wikipedia).

Dziś fałszerze historii usiłują zamazać w pamięci ludzi ten ogromny wysiłek milionów ludzi, którzy bardzo ciężką pracą podnosili kraj z powojennych ruin. Współcześni fałszerze historii nie mają wprawdzie odwagi, by wprost zaprzeczyć powojennym osiągnięciom, ale starają się zamazać je w pamięci, a przynajmniej umniejszyć je. W tej sytuacji, gdy trafiam na takie tablice, jak na remizie OSP w Wawelnie, to zawsze bardzo się cieszę.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info