W każdy drugi wtorek miesiąca, w Centrum Aktywizacji Społecznej ma miejsce niezwykłe wydarzenie, jakim jest Salon Opolskiej Nauki. Tym razem spotkanie pt. „Wkład śląskich noblistów w rozwój światowej nauki” poprowadzi prof. dr hab. inż. Jan Kubik.

Na owe spotkania zapraszani są badacze naukowi z regionu, którzy mogą pochwalić się niezwykłymi osiągnięciami na skalę regionalną. Na ostatnim wykładzie gościem była prof. dr hab. Anna Pobóg – Lenartwoicz, która opowiedziała o opolskich kościołach i klasztorach. Oprócz niej, w tym roku, Salon Opolskiej Nauki gościł także: dr Magdalenę Przysiężną – Pizarską, która mówiła o odkryciach w opolskiej katedrze oraz dr hab. Elenę Yazyakova, która wprowadziła zgromadzonych w temat paleontobiologi i poprowadziła wykład pt. „Czy Opole było morzem?”.

Jutro ( 13 grudnia) gościem Salonu Opolskiej Nauki będzie prof. dr hab. inż. Jan Kubik z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej, który poprowadzi wykład pt. „Wkład śląskich noblistów w rozwój światowej nauki”.

Po raz ostatni w tym roku, badacze naukowi będą mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami

Jan Kubik studiował i doktoryzował się na Politechnice Śląskiej, gdzie przez wiele lat pracował. W 1973 roku związał się z opolską Wyższą Szkołą Inżynierską i do dziś prowadzi zajęcia na Politechnice Opolskiej. Autor dwudziestu prac zwartych, napisał ponad trzysta artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Oprócz tego, jest członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz przewodniczy Komisji Inżynierii Budowalnej Śląskiego Oddziału PAN w Katowicach. Jest twórcą opolskiej naukowej szkoły termo – mechaniki i jej zastosowań w inżynierii budowalnej. Ponad to jest też Prezesem Zarządu Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Opolu.

Do jego pasji można zaliczyć popularyzację i przywracanie pamięci wybitnych uczonych urodzonych na Śląsku. Stąd też pomysł na poprowadzenie wykładu o takiej, a nie innej tematyce. Opolanom starał się przybliżyć sylwetki m.in.: matematyka i fizyka Martina Wilhelma Kutty oraz fizyka Theodora Kałuży.

Czy w przyszłym roku, możemy spodziewać się kontynuacji Salonu Opolskiej Nauki?

Kończymy pierwszy etap, ale jest decyzja Zarządy TPO o kontynuacji w pierwszym kwartale przyszłego roku z własnych środków, a następnie stajemy do konkursu organizowanego przez miasto Opole – mówił Tadeusz Jacek Rogoża, kierownik projektu.

Jeśli chodzi o przyszły rok, to w tej kwestii nic się nie zmienia. Spotkania w dalszym ciągu odbywać się będą w co drugi wtorek miesiąca, o godz. 16.30 w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu przy ul. Krakowskiej 32, sala 307-308.

Zostały już zaplanowane kolejne spotkania, na przyszły kwartał:

10 stycznia 2023

14 lutego 2023

14 marca 2023

Lecz niestety tematyka kolejnych wykładów, nie jest jeszcze znana.

Organizatorem Salonu Opolskiej Nauki jest Towarzystwo Przyjaciół Opola, z inicjatywy Tadeusza Jacka Rogoży.

Portal Opowiecie.info objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Po raz ostatni w tym roku, badacze naukowi będą mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".