Za nami ostatnia, 49. sesja Rady Gminy Dobrzeń Wielki kadencji 2014–2018. Sesja miała charakter nadzwyczajny nie tylko ze względu na tryb jej zwołania, ale także zaproszonych gości: na salę Urzędu Gminy po dwóch latach powrócili dawni radni z miejscowości przyłączonych do Opola.

Program sesji był krótki i jej właściwa część zakończyła się po 30 minutach. W dalszej kolejności przewodniczący rady, Klemens Weber, dokonał podsumowania upływającej kadencji.

Tematem dominującym ostatnich czterech lat było, jak wyraził się przewodniczący, „ograbienie gminy” i wzięcie jej „zasobów ludzkich”. Weber zapowiedział przekazanie wszystkich dokumentów z tej sprawy nowej radzie gminy, a także przedstawił skutki utraty pięciu miejscowości na rzecz Opola.

Gmina Dobrzeń Wielki straciła pięć tysięcy mieszkańców, a z tytułu samego podatku od nieruchomości 25 mln zł z ówczesnego budżetu. Władze gminy nie były w stanie przygotować budżetu na 2017 rok i musiała to za nie zrobić Regionalna Izba Obrachunkowa. Budżet na rok 2018 r. przygotował już wójt wraz z radą.

Wraz z dniem 1 stycznia 2017 r. zmniejszyła się liczba radnych z 15 do 10. To wymusiło również zmiany w statucie, gdyż trzeba było zmienić liczbę komisji działających przy Radzie Gminy.

Pomimo wiedzy o przejęciu terenów gminy, w przyłączanych miejscowościach doszło do pewnych inwestycji w latach 2015–2016. Dotyczyły one szkoły w Czarnowąsach i sieci cieplnej.

W ciągu ostatnich czterech lat niektóre z inwestycji zapisanych w budżecie gminy nie zostały zrealizowane. Była to przebudowa sali kuchennej w Chróścicach, remont Gminnego Ośrodka Kultury czy rozbudowa sieci cieplnej w Dobrzeniu Małym. Przewodniczący wyraził nadzieję, że przyszli radni i wójt nie zapomną o tych kwestiach.

Weber zasugerował wagę tematu uzyskania praw miejskich dla Dobrzenia Wielkiego. Miałoby to chronić pozostałą część gminy przed ewentualnym wchłonięciem do Opola w przyszłości. Zwrócił także uwagę na to, jak istotne jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe w Chróścicach oraz na intensyfikację pracy nad pozyskiwaniem środków zewnętrznych na inwestycje drogowe czy konserwację zabytków.

W podsumowaniu pojawiła się również sprawa składania do kapituły wniosków o honorowe obywatelstwa dla mieszkańców, gdyż „obecne grono się starzeje”.

Na ostatniej sesji nie mogło zabraknąć również podziękowań i gratulacji. „Gratulujemy wójtowi wygranej i nie zazdrościmy pracy” – tymi słowami przewodniczący zwrócił się do obecnego na sali wójta elekta i byłego radnego Borek, Piotra Szlapy. Nowej ekipie życzył, „by następne lata w samorządzie były spokojne, efektywne i racjonalne”.

Dyplomy z podziękowaniami dostali radni, którzy 1 stycznia 2017 r. zostali radnymi Opola: Renata Wilk, Marek Kinder, Piotr Szlapa i Engelbert Słowik. Na sali nieobecny był Jan Chmiel, były radny Świerkli. W imieniu radnych włączonych do Opola Piotr Szlapa podziękował przewodniczącemu i wójtowi za współpracę. Specjalne podziękowania przekazano wójtowi oraz sołtysom, z kolei sołtysi nie pozostali dłużni wójtowi.

W mijającej kadencji odbyły się 123 posiedzenia komisji i przyjęto 397 uchwał. Frekwencja radnych była bardzo wysoka – wyniosła ponad 90%.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie