Jeszcze do 13 marca w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu można zobaczyć wystawę Magdaleny Żołędź „Niska rozdzielczość”. Ostatnim z wydarzeń towarzyszących ekspozycji będzie rozmowa Agnieszki Zientarskiej z ks. Wojciechem Prackim wokół pytania „Dlaczego boimy się obrazów?”

O wystawie „Niska rozdzielczość” pisaliśmy tutaj i tutaj.  

W ostatnim dniu ekspozycji (13 marca) o godz. 16.00 Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na rozmowę o ikonoklazmie.

– Wspólnie z księdzem Wojciechem Prackim, proboszczem parafii ewangelicko-augsbuskiej w Opolu i Agnieszką Zientarską, filozofką i polonistką, zastanowimy się dlaczego boimy się obrazów – mówi Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka wystawy „Niska rozdzielczość”. – W chrześcijaństwie i innych religiach monoteistycznych wykształciło się pojęcie ikonoklazmu, lęku przed obrazami. Chcemy zapytać teologa i filozofkę o źródła tego lęku i prześledzić to zjawisko w czasach współczesnych. Obecnie nie ma ono już wymiaru religijnego, ale przecież wciąż narzekamy na to, że obrazy, Internet, media sterują naszym życiem. Zastanowimy się, czy ta tendencja nie jest współczesnym ikonoklazmem.

Kim są zaproszeni goście?

Ks. Wojciech Pracki – teolog, od ośmiu lat proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsbuskiej w Opolu. Przez pięć lat był asystentem i rzecznikiem biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsbuskiego. Opiekował się też niemieckojęzyczną społecznością ewangelików w Warszawie. Jest członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Zasiada w zarządzie Stowarzyszenia Księży i Katechetów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Agnieszka Zientarska – polonistka, filozofka, dziennikarka, podróżniczka.

Fot. Maciej Węgrzyn

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze