Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych realizuje projekt unijny za 6 milionów 756 tysięcy złotych .  Do poprawy jakości powietrza przyczyni się nowe, ekologiczne źródło ciepła. Właśnie została podpisana umowa z wykonawcą  projektu, który otrzymał dofinansowanie w wysokości  3 milionów 100 tysięcy złotych.

Dzięki tym pieniądzom zmodernizowany zostanie w OLO system grzewczy oraz system ciepłej wody, całeOszczędnie i ekologicznie będzie w Woskowicach oświetlenie zostanie wymienione na energooszczędne, powstanie także farma fotowoltaiczna.

Te inwestycje to wymierne korzyści dla środowiska – szacuje się, że roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie ponad 223 tony równoważnika CO2, zaś roczny spadek emisji pyłu zawieszonego PM10 – 1,63 Mg na rok.

– To rewolucja w funkcjonowaniu obiektu w Woskowicach Małych – mówi marszałek województwa Andrzej Buła. Dyrektor OLO w Woskowicach Bartłomiej Orpel potwierdza, że słowo „rewolucja” w tym przypadku to doskonałe określenie. – Odchodzimy od starej, szkodliwej dla środowiska technologii, wymieniamy piec na miał węglowy na zeroemisyjne, ekologiczne pompy ciepła. Będą to dwie kaskady, w sumie siedem pomp, z których każda będzie mała moc 74 kilowatów. To pozwoli na zasilenie zarówno budynku pałacu, jak i pozostałej infrastruktury ośrodka – wyjaśnia dyrektor OLO. Inwestycja możliwa jest zarówno dzięki pomocy unijnej, jak i dodatkowej dotacji z budżetu województwa. Jej zakończenie przewidywane jest na listopad tego roku.

W Ośrodku Leczenia Odwykowego w ostatnim czasie dzieje się bardzo wiele. Warto przypomnieć, że jesienią ubiegłego roku zakończono projekt unijny z zakresu bioróżnorodności. W przypałacowym parku przeprowadzono prace za około 1 milion 200 tysięcy złotych, a ich efekty można podziwiać już tej wiosny. – Park jest ogólnodostępny, więc warto go odwiedzić – zaprasza marszałek Andrzej Buła. Za kilka tygodni OLO zostanie podłączone do sieci kanalizacyjnej, zniknie więc lokalne szambo, a  władze regionu i ośrodka przygotowują się do modernizacji wieży pałacu i budowy windy dla osób z niepełnosprawnościami. – Szykuje się więc tutaj kilka kolejnych, dobrych lat z inwestycjami – dodaje marszałek.

Fot. UMWO

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.