Do ZUS zgłaszają się klienci, którzy na adresy mailowe dostali wiadomości z linkiem do wniosku o zmianę wysokości świadczenia. Ostrzegamy przed otwieraniem fałszywych wiadomości.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował przypadki maili, w których jest propozycja podwyższenia świadczenia wychowawczego z 500 na 800 złotych. Maile zawierają linki do rzekomych wniosków o zmianę kwoty.

Na razie w naszym regionie nie odnotowaliśmy przypadków elektronicznego wyłudzenia pieniędzy bądź danych w kontekście świadczenia wychowawczego 800 plus. Jednak takie przypadki zgłaszali rodzice z sąsiedniego województwa, więc nie wykluczone, że ich adresatami mogą być wkrótce rodzice z Opolszczyzny – tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego, i dodaje: – ZUS nie wysyła do rodziców bądź opiekunów maili z linkami, a świadczenie wychowawcze jest od bieżącego roku podnoszone automatycznie i nie trzeba wypełniać i składać w ZUS żadnych wniosków. Przestrzegamy przed nieroztropnym otwieraniem fałszywych mejli, załączników i odpowiadaniem na ich treść.

Ataki oszustów mają na celu wyłudzenie danych wrażliwych, zainfekowanie komputera, bądź zdobycie innych informacji cennych dla naciągaczy internetowych. Szczególną ostrożność trzeba zachować, gdy w ostatnim czasie nie zmienialiśmy danych bądź haseł w różnych aplikacjach na przykład na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz jeśli świadczenia z ZUS wypływają na rachunek bankowy regularnie i we właściwych wysokościach.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie