Trzecia edycja Pikniku Ekologicznego „Opowiecie.info” nie odbędzie się w maju z powodu koronawirusa. Mimo to zaplanowane projekty realizujemy pełną parą. W tym roku budujemy domki dla owadów i mówimy, dlaczego ich obecność jest kluczowa dla środowiska i człowieka.
Piknik zaplanowany na ostatnią sobotę maja nie odbędzie się w terminie. Nasze plany pokrzyżowała pandemia, ale nie na tyle, by zawiesić wszystkie zaplanowane akcje.
– Każdego roku bawimy się, promując wybrany temat ważny dla ekosystemu. Tym razem motywem przewodnim są hotele dla owadów – mówi Łukasz Kołodziej, pomysłodawca Pikniku Ekologicznego w Dobrzeniu Wielkim, właściciel „Opowiecie.info”. – Temat tej edycji jest szczególnie pilny. Jeszcze dziesięć lat temu owadów było o wiele więcej, a można było to zaobserwować np. podczas jazdy samochodem, patrząc na owady odbijające się od szyby.
CZYTAJ: Pomysł. Dzikie zwierzęta nie zostaną bez pomocy
Powodem malejącej ilości owadów jest szkodliwa działalność człowieka, m.in. stosowanie pestycydów i oprysków w nieodpowiednim czasie.
Budujemy 20 hoteli dla owadów
– Stąd tak duże straty owadów zapylających i pomysł, by stworzyć da nich nowe miejsca. W takich domkach pszczoły samotnice, czyli te dziko żyjące, składają swoje jaja. Podobnie postępują murarki czy inne błonkoskrzydłe – tłumaczy Kołodziej.
– Planujemy zbudować dwadzieścia takich domków i zawiesić je w odpowiednio wytypowanych punktach na terenie powiatu opolskiego. Stworzenie jednego jest pracochłonne, ale inspiracji jest sporo. Przy montażu pomaga mi syn, korzystam z fachowej literatury, rad pracowników nadleśnictwa i edukacyjnych filmów w internecie.
A tak to się zaczęło…
W 2018 roku odbył się pierwszy Piknik Ekologiczny. Motywem przewodnim było sadzenie drzew. – Uznaliśmy, że skoro tyle drzew się wycina, trzeba przyrodzie dać coś w zamian. Posadziliśmy ponad 350 lip, platanów, jarzębów i akacji – wylicza. – A sto drzew owocowych – jabłoni, grusz i śliw – rozdaliśmy uczestnikom pikniku.
W akcji sadzenia wzięła udział redakcja „Opowiecie.info”, mieszkańcy powiatu, a nawet urzędnicy ze starostą opolskim na czele. Sto drzew do rozsad podarowało nam Nadleśnictwo Turawa.
Z kolei rok temu nasza redakcja zachęcała mieszkańców i wszystkich sympatyków przyrody do budowania i wieszania budek dla ptaków.
– Rozdaliśmy ich ponad 270 sztuk. Część domków przeznaczyliśmy do samodzielnego montażu. Niektóre podczas zajęć edukacyjnych w czasie pikniku składali najmłodsi pod okiem pracowników Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Gotową konstrukcję każdy mógł zabrać do domu i powiesić na drzewie w swoim ogrodzie czy w innym zielonym zakątku – opowiada Łukasz Kołodziej.
Lokalny partner
Od samego początku w organizację Pikniku Ekologicznego „Opowiecie.info” angażuje się spółka Prowod, która rok temu obchodziła 25-lecie – także podczas naszego pikniku.
– Jako lokalna spółka komunalna czujemy się odpowiedzialni za szerzenie działań ekologicznych związanych z ochroną środowiska – podkreśla Bogdan Lechowski, prezes zarządu Prowod. – Od kilku lat konsekwentnie prowadzimy edukację ekologiczną dla dzieci i młodzieży z terenu naszej działalności, a piknik ekologiczny jest dla nas świetną okazją do bezpośrednich kontaktów i przekazywania wiedzy o środowisku podczas zabawy i warsztatów na świeżym powietrzu.
SPRAWDŹ TEŻ: Gmina Pokój. Park pięknieje, a wandale wciąż szarżują
Termin tegorocznej edycji Pikniku Ekologicznego na razie stoi pod znakiem zapytania.
– Obserwujemy rozwój pandemii i śledzimy komunikaty. Gdy tylko sytuacja na to pozwoli, ogłosimy nowy termin pikniku i znów przez zabawę będziemy pokazywać, że schronienie dla owadów zbudować może każdy z nas. O szczegółach będziemy informować na łamach „Opowiecie.info” – zapowiada Łukasz Kołodziej. – Zapraszamy wszystkie lokalne firmy do współpracy. Czekamy na kontakt wszystkich, którym działania ekologiczne leżą na sercu. Wspólnie możemy więcej.
Dodajmy, że część materiałów i elektronarzędzi do budowy domków zostało sfinansowanych z Obywatelskiego Budżetu Marszałkowskiego.
Fot. prywatne