Rewaloryzacja i rewitalizacja pokojskiego parku trwa w najlepsze. Niestety na terenie budowy coraz częściej pojawiają się nielegalnie quady i motocykle. – Nieodpowiedzialne i chuligańskie zachowania będą surowo karane – zapowiada Barbara Zając, wójt gminy Pokój.
Zabytkowy mur (na zdj. z lewej), jest elementem ogrodzenia parku. / Fot. prywatne
O odnowę zabytkowego parku w Pokoju, którego początki sięgają XVIII wieku, gmina zabiegała od ponad dekady. Światełko w tunelu pojawiło się wraz z podpisaniem projektu modernizacji parku w 2017 roku.
– Niszczejący i zaniedbany dotąd teren parku ma szansę wypięknieć i zmienia się na naszych oczach – cieszy się Barbara Zając, wójt gminy Pokój, do której należy liczący 41 hektarów park angielski i francuski. – Projekt wart 3 mln i 800 tys. zł nasza gmina realizuje z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie, Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków i z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Opolu. Obecnie rewitalizacji podlega nasz 14-hektarowy park francuski.
Zaplanowane działania obejmują przeprowadzenie prac konserwatorskich, odtworzeniowych i zabezpieczeniowych.
– Do gminy Pokój należy m.in. wykonanie ogrodzenia, zabezpieczenie ruin, budowa trzech altan: na Wzgórzu Błyskawic, na Wzgórzu Schlegelia oraz altany ze Źródłem Charlotta – opowiada Barbara Zając. – Na liście jest również odbudowa Świątyni Księcia Eugena, prace konserwatorskie i zabezpieczające Herbaciarnię.
CZYTAJ: Gmina Turawa. Kurierzy społeczni troszczą się o potrzebujących i seniorów
Odnowione zostaną również rzeźby, które przekazano do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Renowację prowadzą konserwatorzy przeszkoleni przez WUP w Opolu.
– Ważną rolę pełni również Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pokoju, który realizował m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych prowadzone przez rękodzielników – wylicza. – Na sercu leży nam również zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat wartości dziedzictwa kulturalnego przez działania informacyjno-edukacyjne i wydanie poradnika dla instytucji kultury – mówi wójt gminy.
Stop wandalom i quadom
Władze gminy otrzymały ostatnio informację o dewastacji altan, odrestaurowanych wzniesień i lwa w części zabytkowego założenia parkowego w Pokoju.
– Nie możemy obojętnie patrzeć na takie chuligańskie zachowania. Będziemy reagować i w parku pojawią się częstsze kontrole policji – podkreśla pani wójt. – Niedopuszczalne jest również wjeżdżanie na teren parku quadami czy motocyklami. Nie dotyczy to tylko uprawnionych służb.
Aktualnie część zabytkowego założenia parkowego w Pokoju od strony Opolskiej do Winnej Góry to teren budowy. – Każdy, kto wchodzi na teren, robi to w sposób nieuprawniony, a o wypadek łatwo – przestrzega.
Dodajmy, że projekt „Zachowanie dziedzictwa kulturalnego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych w Pokoju i działania edukacyjno-informacyjne w województwie opolskim” jest dofinansowany ze w UE w ramach RPO WO 2014–2020.

Herbaciarnia / fot. prywatne
Jeden komentarz
Chyba jednak rewitalizacja…..