Obok najstarszego na świecie żelaznego mostu (1827 r.) wiszącego w Ozimku, wpisanego na listę Pomników Historii, stoi budynek dawnej dyrekcji. Tam docelowo będzie się mieściło Muzeum Hutnictwa

Ozimek. UFUNDUJ PRZĘSŁO. ZOSTAW POTOMNYM ŚLAD.
Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi w Ozimku remontuje obiekt przyszłego Muzeum Hutnictwa. Dlatego zwraca się z prośbą o pomoc finansową. 
Intencją członków jest zachowanie tożsamości i budowanie świadomości lokalnej przez krzewienie wiedzy na temat zabytków i historii naszej „małej ojczyzny”. 

Każdy może dołożyć cegiełkę i zapisać się w historii, jako fundator przęsła ogrodzenia budynku – Muzeum Hutnictwa.  

list-sponsorski

Ekspozycja muzealna prezentuje dzieje hutnictwa w dolinie Małej Panwi od średniowiecza do czasów nowożytnych. Zgromadzone na niej eksponaty obrazują dorobek licznych na tym terenie w XVIII i XIX wieku zakładów hutniczych. Ozimeckie muzeum skupiło się na tradycjach Pruskiej Królewskiej Huty Malapane, której dzieło kontynuuje działająca do dziś Huta Małapanew w Ozimku.

Zgromadzono tu zabytkowe wyroby, ryciny przedstawiające dokumentację historyczną, ikonografię i dokumenty kartograficzne, pierwsze, odlane na Śląsku w XVIII wieku żeliwne garnki, najstarszy katalog wyrobów hutniczych z 1799 roku, żeliwną biżuterię i maszyny parowe, medal Światowej Wystawy Przemysłowej w Londynie w 1851 roku, za wyroby Huty Małapanew w Ozimku i wiele, wiele innych. 

Ozimek. UFUNDUJ PRZĘSŁO. ZOSTAW POTOMNYM ŚLAD

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Z mediami związana od 20 lat. Z zawodu nauczyciel języka polskiego, dziennikarz, manager i rehabilitant. Przez 18 lat rzecznik prasowy. Teraz redaktor naczelny opowiecie.info. W przeciwieństwie do innych szefów, lubi jak ją lubią. Czy jest dobrym szefem? Nie odpowiada. Zapytamy współpracowników. Czyta namiętnie kryminały, szczególnie Krajewskiego. Hobby, to córka która zwiedza świat i studiuje dziennikarstwo w Londynie i fotografia. Odpręża ją jazda samochodem, film i plotki z sąsiadką.