Kolejne 4 miliony złotych wyasygnował zarząd województwa opolskiego na wsparcie dla szpitali.
– To bardzo cieszy, że możemy się już spotykać tak bezpośrednio, ale musimy pamiętać, że pandemia się nie skończyła – mówiła wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura na konferencji prasowej. Poinformowała o kolejnej inicjatywie zarządu województwa związanej z pandemią i służbą zdrowia. Podkreślała, jak bardzo ochrona osobista potrzebna jest placówkom służby zdrowia.
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną zarząd województwa zdecydowało o kolejnej puli wsparcia szpitali w ramach projektu „Opolskie przeciw COVID-19″, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 — 2020.
Wartość kolejnej transzy pomocy dla szpitali to 3 995 350,97 zł. Otrzymały ja wszystkie szpitale w regionie niezależnie od tego czyją są własnością:
1. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu,
2. Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie,
3. Specjalistyczny Szpital im. Ks. Biskupa Józefa Nathana w Branicach,
4. Namysłowskie Centrum Zdrowia S.A,
5. Szpital Wojewódzki w Opolu sp. z o.o.,
6. Powiatowe Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku,
7. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu,
8. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach,
9. Brzeskie Centrum Medyczne,
10. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Opieki Zdrowotnej w Głuchołazach,
11. Szpital Powiatowy i. Prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich,
12. Zespół Opieki Zdrowotnej w Oleśnie,
13. Zespół Opieki Zdrowotnej w Białej,
14. Krapkowickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o.,
15. Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa I Neonatologii w Opolu,
16. Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie,
17. SP ZOZ Opolskie Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu,
18. Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych,
19. SP ZOZ MSWiA w Opolu,
20. Centrum Terapii Nerwic w Mosznej Sp. z o. o.,
21. EMC Instytut Medyczny S.A. Szpital Św. Rocha w Ozimku,
22. Samodzielny Publiczny ZOZ MSWiA w Głuchołazach im. św. Jana Pawła II,
23. Vital Medic Sp. Z o. o. w Kluczborku
24. 116 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Opolu,
25. Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego,
26. Prudnickie Centrum Medyczne ,
27. American Heart of Poland w Ustroniu (dla K-Koźle I Nysa),
28. Klinika Nova Sp. z o. o. w Kędzierzynie-Koźlu
W sumie za te pieniądze zakupiono:
– kombinezony – 34 834
– maski FFP2 — 83 000
– maski FFP3 — 55 150
– rękawice jednorazowe — 2 491 400
– maseczki chirurgiczne — 420 500
– gogle — 8 390
– przyłbice — 6 233.
-Bez pomocy nie pozostały także hospicja – informowała Donath-Kasiura. – W związku z sygnałami dotyczącymi braków środków ochrony osobistej w hospicjach w regionie, zarząd województwa zdecydował o wsparciu w tym zakresie. Pomoc w ramach projektu „Opolskie przeciw COVID-19″ w łącznej kwocie 150 491,85 zł otrzymały:
• Fundacja Domowe Hospicjum dla Dzieci w Opolu
• Centrum Opieki Paliatywnej „Betania” Opole
• Caritas Diecezji Opolskiej – hospicjum domowe i stacjonarne
• Stowarzyszenie Auxilium – Hospicjum Św. Arnolda Janssena w Nysie
• NZOZ „Rehabilitacja Błachut i Spółka” Brzeg
• NZOZ „Reh.Med” Zawadzkie
Placówki te otrzymały:
– kombinezony – 1 520
– maski FFP2 — 2 605
– maski FFP3 — 11 754
– rękawice jednorazowe — 115 400
– maseczki chirurgiczne — 19 760
– gogle —111
– przyłbice — 144
– fartuchy flizelinowe — 4 703.
Wicemarszałek zapowiedziała także dwie imprezy na które serdecznie zaprosiła wszystkich Opolan. Pierwsza z nich to Marsz po zdrowie — edycja 2021. „Jarmark Niezwykłości – Marsz po Zdrowie” organizowany jest od 10 lat przez Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem w Opolu we współpracy min. z Samorządem Województwa Opolskiego, Prezydentem Miasta Opola, Opolskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Opolu. Akcja zachęca mieszkańców całego regionu do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu oraz do ruchu i wspólnej zabawy. Tegoroczny finał akcji zaplanowany został na 26 czerwca br. w Opolu na wyspie Bolko w Opolu w godzinach 11:00 — 16:30. Impreza wpisała się już w tradycję imprez rekreacyjno-zdrowotnych w naszym województwie, zachęcając co roku do uczestnictwa coraz większą liczbę mieszkańców województwa, ucząc tym samym aktywności ruchowej i dbania o własne zdrowie. Podczas imprezy na terenie parku organizowany jest corocznie punkt medyczny, w którym uczestnicy mogą skontrolować ciśnienie krwi oraz wagę ciała, można również uzyskać informacje o profilaktyce chorób układu krążenia, zbadać poziom cukru we krwi, uzyskać porady lekarzy różnych specjalizacji odnośnie zdrowia i dbania o nie. Dla uczestników przewidziany jest zdrowy poczęstunek, napoje chłodzące. Zaplanowane są również występy zespołów wokalnych z Domów Pomocy Społecznej oraz Domów Dziennego Pobytu z województwa opolskiego. Uczestnicy wykonują czterokilometrowy marsz na wyspie Bolko, a oprócz marszu są pokazy tai – chi, nordic-walking oraz pokazy ratownictwa medycznego i występy artystyczne. Od zawsze partnerami organizacji Marszu są Prezydent Opola, Opolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz organizacje pozarządowe, zajmujące się profilaktyką zdrowotną.
Druga impreza to piknik na rzecz rodzin i rodzicielstwa zastępczego Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu organizuje piknik na rzecz rodzin i rodzicielstwa zastępczego w ramach projektu RPO pn. „Bliżej rodziny i dziecka …” Piknik odbędzie się 26 czerwca 2021 r. w godzinach 10.00 — 15.00 na terenie Karczmy „Zagłoba” w Opolu (obok Strzelnicy Myśliwsko-Sportowej w Opolu Grudzicach). Impreza organizowana jest w związku z przypadającym na dzień 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego, który obchodzony jest od 2006 r. Obchody mają na celu popularyzację ruchu rodzicielstwa zastępczego i tym samym poprawę losu dzieci odrzuconych i osieroconych. Uczestnikami pikniku będą rodziny adopcyjne oraz rodziny zastępcze. Przewidywane atrakcje to m.in. malowanie twarzy, tworzenie różnych zwierzątek z baloników, iluzjonista, dmuchana zjeżdżalnia oraz trampolina, basen z piłkami, gry, zabawy ruchowe i zręcznościowe, zawody, konkursy sportowe oraz muzyczne.
Obraz Viktor Ivanchenko z Pixabay