Ponad sto lat temu pan Albert Koerber miał w Opolu (Oppeln) parowcową firmę żeglugową (Dampfschiffs Rhederei). W ogłoszeniu opublikowanym w Wielką Sobotę 16 kwietnia 1892 roku pan Koerber informował, że w Niedzielę Wielkanocną, jeśli będzie ładna pogoda, jego parowiec "Oppeln" wyruszy w podróż spacerową od Mostu Odrzańskiego (czyli tam, gdzie jest dziś w Opolu hotel "Piast") do Dobrzenia Wielkiego. Będą dwa rejsy o 1. i 4. po południu.
Rejs powrotny miał być tylko jeden, o godz. 8. wieczorem. Ceny biletów (tam i z powrotem) wynosiły 60 fenigów od osoby, a dla dzieci poniżej 10 lat – 30 fenigów.
Na Poniedziałek Wielkanocny (18 kwietnia) program był bogatszy. O godz. 8. rano parowiec wyruszał na Wyspę Bolko trasą przez Winskę (tak się wtedy pływało). Bilet tam i z powrotem kosztował 30 fenigów od osoby. Powrót był zaplanowany na godz. 12.
Po południu na godz. 1:30 w ofercie był rejs spacerowy na Wyspę Bolko i z powrotem, bez wysiadania. Bilety po 20 fenigów dla dorosłych i 10 fenigów dla dzieci poniżej 10 lat.
Na godz. 3. po południu zaplanowany był rejs do Dobrzenia Wielkiego. Cen biletów i godziny powrotu w ogłoszeniu nie podano, więc zapewne było tak samo jak w Niedzielę Wielkanocną.
Kolejną propozycję robił pan Koerber na środę po Wielkanocy (20 kwietnia). Był to rejs do Wrocławia. Przewidywany czas podróży to 7 godzin. Bilet w jedną stronę kosztował 2 marki od osoby. Bilety na wszystkie rejsy kupowało się w kasie parowca.
Tradycyjnie proszę o korekty ewentualnych błędów tłumaczenia w komentarzach pod tekstem lub na e-mail:
beczka@ceti.com.pl