Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zachęca samorządy powiatowe do skorzystania z pomocy przewidzianej w programie „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Adresatami programu są osoby z niepełnosprawnościami posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne) poszkodowane na skutek żywiołu Program skierowany jest też do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami posiadającymi aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.

– Wsparcie skierowane będzie do osób zamieszkujących na terenach poszkodowanych w wyniku żywiołu, w odniesieniu do których przyznany został zasiłek celowy w związku z wystąpieniem zdarzenia noszącego znamiona klęski żywiołowej dla osób lub rodzin, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) – czytamy w komunikacie PFRON-u.

Pomoc udzielana jest w formie jednorazowego świadczenia do 2.000,00 zł na rehabilitację społeczną,
lub w formie jednorazowego świadczenia stanowiącego rekompensatę poniesionych strat i/lub pokrycie kosztów przeprowadzenia naprawy (sprzętu, urządzenia).

Wnioski można składać do starostwa powiatu właściwego dla miejsca zamieszkania osoby z niepełnosprawnością.

W razie pytań i szczegółów dotyczących programu prosimy o kontakt z opolskim oddziałem PFRON:

ul. Katowicka 55, 45-061 Opole,
tel. +48 77 887 20 00
Email: opole@pfron.org.pl

Powódź wrzesień 2024” – realizacja projektów przez NGO z pominięciem procedury konkursowej. W związku z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego uruchamiamy możliwość składania przez organizacje pozarządowe ofert realizacji zadania publicznego z pominięciem procedury konkursowej.

Tryb ten realizujemy na podstawie art. 11a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w celu zapobiegania skutkom klęski żywiołowej wywołanej przez powódź.

Oferty mogą składać:

fundacje i stowarzyszenia;
kościelne osoby prawne;
stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
spółdzielnie socjalne;
spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami – które nie działają w celu osiągnięcia zysku.

Organizacja musi posiadać statutowy zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz doświadczenie w powyższym zakresie.

Wsparcie musi być skierowane do osób z niepełnosprawnościami i ich otoczenia, które mieszkają na terenach, na których został wprowadzony stan klęski żywiołowej wywołanej przez powódź.

W ofercie możesz zaplanować realizację następujących zadań, których celem będzie zapobieganie negatywnemu oddziaływaniu powodzi na sytuację osób z niepełnosprawnościami:

wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne;
poradnictwo społeczno-prawne;
udzielanie informacji na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej;
usługi asystencji osobistej;
wyjazdy integracyjne dla osób z niepełnosprawnościami. Możliwy jest udział rodzica (opiekuna) podczas wyjazdu;
organizacja oraz udział osób z niepełnosprawnościami w imprezach okolicznościowych, wydarzeniach kulturalnych lub sportowych.

Uwaga! Udział w imprezach turystycznych lub rekreacyjnych nie może przekroczyć 14 dni.

Uwaga! Nie można zgłosić zadania, w którym wsparcie na rzecz osób z niepełnosprawnościami mieści się w pojęciu „turnusu rehabilitacyjnego”. Definicja „turnusu” jest wskazana w art. 10c ustawy o rehabilitacji.

Można ubiegać się o finansowanie zadań zaplanowanych w ofercie do kwoty 500 000,00 zł.

Z przyznanych pieniędzy można finansować koszty poniesione od 16 września 2024 roku do 30 września 2025 roku.

W jednej ofercie można zgłosić kilka zadań. Nie można zgłosić realizacji tego samego zadania, w tym samym okresie, w ramach kilku ofert.

Do rozliczenia finansowania wymagana będzie lista osób objętych wsparciem. Lista musi zawierać, między innymi, dane dotyczące miejsca zamieszkania osoby objętej wsparciem (powiat, miejscowość) w przypadku:

wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego,
poradnictwa – jeśli nie ma charakteru jednorazowego i jest udzielane w trakcie bezpośrednich spotkań z osobami z niepełnosprawnościami, które mieszkają na terenach dotkniętych powodzią,
usługi asystencji osobistej,
wyjazdów integracyjnych dla osób z niepełnosprawnościami,
imprez okolicznościowych, wydarzeń kulturalnych oraz sportowych.

Szczegółowe zasady realizacji oraz rozliczenia zadania publicznego wskazanego w ofercie zostaną uwzględnione w umowie.

W musi być podana podać liczba osób z niepełnosprawnościami oraz liczba uczestników projektu (rodzic/opiekun), którzy będą korzystać ze wsparcia. I

Termin złożenia oferty
Ofertę możesz złożyć do 31 grudnia 2024 roku.

Za datę złożenia oferty uznamy datę jej wpływu na skrzynkę: powodz2024@pfron.org.pl.

Uwaga! Nie przesyłaj wersji papierowej oferty.

Ofertę należy złożyć w formie dokumentu elektronicznego. Muszą ją podpisać osoby, które reprezentują Twoją organizację i mogą zaciągać zobowiązania finansowe przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego (tj. przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego na platformie ePUAP). Kwalifikowany podpis elektroniczny musi mieć ważny certyfikat;
– w formie skanu dokumentu – pamiętaj, że przed przygotowaniem skanu ofertę muszą podpisać osoby, które reprezentują Twoją organizację i mogą zaciągać zobowiązania finansowe.
Ofertę prześlij pocztą elektroniczną na adres: powodz2024@pfron.org.pl.

Ofertę najlepiej wypełnić komputerowo. Użyj formularza ze strony PFRON

W ofercie nie musisz deklarować wkładu własnego.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.