Marsz Równości przejdzie po raz piąty przez Opole. Jubileuszowy Marsz Równości w Opolu wyruszy z pl. Jana Pawła II w najbliższą sobotę o godz. 14:00.
W tym roku uczestnicy przejdą przez centrum miasta pod hasłem „Idziemy za lepszy czas”.
Wierzę w świat, w którym każda osoba LGBTQ+ czuje się akceptowana, bezpieczna i posiada pełnię praw. Każdy kolejny marsz to krok w kierunku realizacji tego marzenia – mówi Mikołaj Dzięciołowski, jeden z organizatorów wydarzenia ze stowarzyszenia Tęczowe Opole.
CZYTAJ: Nikt z nich nie zagłosuje na PiS. IV Marsz Równości w Opolu
Marsz Równości w Opolu to nie tylko sobotnia demonstracja, ale cały festiwal tęczowych wydarzeń trwających od 3 do 9 lipca. Organizatorzy zapraszają na warsztaty, spotkanie autorskie, pokaz filmu, wspólne tworzenie transparentów, trzy imprezy oraz queerowy speed friending, czyli spotkanie dla osób, które chcą zawiązać nowe znajomości.
Organizatorzy przypominają, że Marsz Równości to, oprócz zabawy i celebracji, walka o prawa osób LGBTQ+. Wśród postulatów wymieniają zmiany w kodeksie karnym, aby prawo skuteczniej chroniło wszystkich narażonych na dyskryminację, wprowadzenie małżeństw i związków partnerskich dla par osób tej samej płci oraz ułatwienia w procesie potwierdzenia płci dla osób transpłciowych.
Postulaty nie ulegają zmianie, bo nasza sytuacja prawna pozostaje od lat taka sama. Co gorsza, w rankingu porównującym status osób LGBTQ+ we wszystkich krajach Europy, jesteśmy na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Po wprowadzeniu równości małżeńskiej w Estonii, Polska staje się brunatną wyspą na tęczowym morzu – mówi Maciej Kruszka, rzecznik Tęczowego Opola. — Z nieustającą determinacją organizujemy marsz i wszystkie wydarzenia towarzyszące, żeby zwrócić uwagę na sytuację osób LGBTQ+ i doprowadzić do niezbędnych zmian. I na szczęście, polskie społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte, dlatego zmiana może czekać już za rogiem.
Stowarzyszenie Tęczowe Opole po raz pierwszy zaprasza na Miasteczko Równości, które otworzy się w dniu marszu o godz. 11:00 na pl. Jana Pawła II.
Chcemy pokazać, jak fantastyczne i ważne rzeczy robią inne organizacje, które działają w Opolu lub okolicach. Będą namioty fundacji i stowarzyszeń prowadzących działania wprost skierowane do społeczności LGBTQ+, oferujące na przykład grupy wsparcia, ale zależy nam, aby tematyka była szersza. Będzie można dowiedzieć się więcej o zdrowiu seksualnym, czy zbliżających się wyborach parlamentarnych — zachęca Mikołaj Dzięciołowski, koordynator wydarzenia. — Z drugiej strony będziemy cieszyć się naszym festiwalem równości i przygotowywać do wymarszu, stąd planowana fotobudka, malowanie twarzy, strefa chillu i punkt sprzedaży tęczowych gadżetów.
CZYTAJ: Ulicami Opola przeszedł pierwszy w historii Marsz Równości
Marsz wyruszy spod Teatru im. Jana Kochanowskiego kilka chwil po godz. 14 i tam też się zakończy. Trasa obejmie kolejno ulice: Ozimską, Kołłątaja, 1 Maja, Korfantego, Piastowską, Katedralną, Książąt Opolskich, Sądową, Sienkiewicza, Oleską, Żeromskiego, Reymonta i znów Ozimską.
Organizatorzy przypominają, że Marsz Równości w Opolu można wesprzeć robiąc przelew na konto Stowarzyszenia Tęczowe Opole 72 1750 0012 0000 0000 3999 1907 (tytułem „Darowizna na cele
statutowe”).
Wydarzeniu patronują zarówno Prezydenta miasta, jak i Marszałek województwa.