1800 małych maskotek promujących pieczę zastępczą, 12 maskotek gigantów, które mają zwrócić uwagę na potrzeby dzieci pozbawionych opieki rodziców biologicznych i wspomóc integrację z lokalną społecznością przekazał dziś (środa) marszałek Andrzej Buła powiatowym centrom pomocy rodzinie.
Maskotki to jeden z elementów kampanii regionalnej, realizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Regionalnej, propagującej ideę rodzicielstwa zastępczego. Jej celem jest pozyskanie kandydatów na niezawodowe i zawodowe rodziny zastępcze oraz do prowadzenia rodzinnych domów dziecka. To także chęć zmiany sposobu społecznego postrzegania rodzicielstwa zastępczego i tworzenie przychylnego klimatu wokół rodzicielstwa zastępczego.
Małe maskotki będą ofiarowywane dzieciom podczas ich odbioru z domu rodzinnego. Maskotki giganty i przebrania natomiast towarzyszyć będą dzieciom podczas stresujących doświadczeń, planuje się także ich wykorzystanie m.in. podczas pikników na rzecz rodzicielstwa zastępczego.
Dlaczego „Pieczusiem” jest kangur?
To już druga edycja projektu pn. „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo – wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej”, realizowanego z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014 – 2020.
Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych świadczonych w województwie opolskim na rzecz rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz pieczy zastępczej. Główne problemy, na które odpowiada projekt to niewystarczająca ilość usług świadczonych na rzecz w rodzin, na rzecz wychowanków pieczy zastępczej i osób sprawujących pieczę i młodzieży usamodzielniającej, a także potrzeba rozwoju działań prowadzących do odejścia od opieki instytucjonalnej.
Wsparciem objęte są osoby i rodziny z województwa opolskiego zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, jak również ich otoczenie.
Projekt jest realizowany przez ROPS w partnerstwie z Opolskim Centrum Demokracji Lokalnej FRDL z siedzibą w Opolu, Fundacją „Harmonia Życia” w Opolu oraz powiatami: opolskim, głubczyckim, krapkowickim, strzeleckim, kędzierzyńsko-kozielskim, nyskim, prudnickim, namysłowskim i gminami: Strzeleczki, Paczków, Dąbrowa, Prószków, Namysłów, Zawadzkie, Ujazd, Praszka.
Fot. melonik