Dwa i pół miliona złotych ma się przyczynić do wzmocnienia innowacyjności opolskich przedsiębiorstw poprzez rozwijanie zdolności badawczych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii, a także do wdrożenie prac badawczo-rozwojowych przez małe i średnie przedsiębiorstwa, umożliwiające wprowadzenie na rynek nowego lub ulepszonego produktu, usługi lub nowego albo ulepszonego procesu biznesowego.

Chodzi o wsparcie tzw. praktycznych prac dyplomowych oraz pieniądze unijne na wdrożenie wyników prac badawczo rozwojowych, dzięki którym można sfinansować innowacyjny pomysł umożliwiający rozwój przedsiębiorstwa oraz zyskanie przewagi nad konkurencją. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłosiło dwa projekty, dzięki którym przedsiębiorcy z województwa opolskiego będą mogli otrzymać nawet 2 500 000 złotych.

Efektem finalnym pierwszego projektu ma być stworzenie praktycznej pracy dyplomowej przez studentów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami, której efektem będzie opracowanie koncepcji wdrożeń technologicznych w tych podmiotach, w szczególności w zakresie automatyzacji/cyfryzacji AI. Najzdolniejsi studenci ostatnich lat, dzięki funduszom unijnym, mogą zyskać pracę w opolskich przedsiębiorstwach, a regionalny biznes pracowników, którzy wdrożą swój stworzony podczas studiów pomysł w życie. Dzięki temu projektowi możliwe jest np. pokrycie kosztów wynagrodzenia studenta, koszty sprzętu i aparatury naukowo-badawczej, badań czy wynajem powierzchni laboratoryjnej. Odbędzie się to także z korzyścią dla regionalnej gospodarki, bowiem warunkiem koniecznym jest, aby pomysł pochodzący z pracy magisterskiej lub inżynierskiej został zrealizowany w jednym z przedsiębiorstw na Opolszczyźnie.

Zgłoszenia można wysyłać za pomocą ePUAPu do 31 października 2024, a kwota jaką można otrzymać to od 50 000 do 102 000 zł. Szczegóły oraz wszystkie potrzebne informacje dostępne są na stronie www.ocrg.opolskie.pl w zakładce projekty.

Kolejny projekt zakłada, że jeśli małe i średnie przedsiębiorstwa z naszego regionu wypracowały wcześniej jakiś innowacyjny pomysł, mogą dzięki OCRG i funduszom europejskim otrzymać ogromne wsparcie na wcielenie swoich pomysłów w życie. Wdrażane wyniki prac badawczo-rozwojowych mogą być efektem prac własnych przedsiębiorstwa przeprowadzonych przy wsparciu środków europejskich, lub zostać zrealizowane lub nabyte przez przedsiębiorstwo przy wsparciu z innych źródeł zewnętrznych lub środków własnych przedsiębiorstwa. Istnieje konieczność zwrotu części uzyskanych pieniędzy, dzięki czemu wrócą one do puli, którą będzie można proponować kolejnym przedsiębiorcom. Ale dopiero po okresie dwóch lat i to w części. Te pieniądze, w odróżnieniu od rynku komercyjnego, są nieoprocentowane, a do części zwrotu dochodzi dopiero po wdrożeniu z sukcesem swojego pomysłu.

Termin składania wniosków rozpocznie się 31 października i potrwa do 21 listopada 2024, wnioski można składać za pomocą systemu informatycznego. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi aż 2 500 000 PLN, natomiast minimum jakie można otrzymać to 300 000.

Wsparcie jest udzielane w formie dotacji warunkowej w podziale na część bezzwrotną i zwrotną. Tę pierwszą, tj. bezzwrotną, można uzyskać odpowiednio dla mikro i małych przedsiębiorstw w 60%, dla średnich przedsiębiorstw 50%. Natomiast w przypadku części zwrotnej podział wygląda następująco: mikro i małe przedsiębiorstwa 40%, przedsiębiorstwa średnie 50%.

Pieniądze dla innowacyjnych przedsiębiorców i młodych naukowców

Fot.UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.