W styczniu obsługę programu „Rodzina 500+” przejmie od samorządów Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski będzie trzeba składać wyłącznie elektronicznie, a pieniądze będą wypłacane tylko na rachunki bankowe.

– Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500 plus przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłatę świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 roku – mówi Magdalena Buła, dyrektor oddziału ZUS w Opolu. – Oczywiście, na ten okres nie trzeba składać w tej sprawie nowych wniosków i nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin.

Natomiast Od 1 stycznia 2022 r., aby uzyskać prawo do świadczenia 500 plus na okres do 30 maja 2022 r., rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek elektronicznie do ZUS.

Co ważne, wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od początku nowego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przez portal informacyjno-usługowy Empatia lub przez bankowość elektroniczną.

– Rodzic nie powinien mieć problemu ze złożeniem wniosku w formie elektronicznej – przekonuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS. – Służy temu między innymi Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Od stycznia będzie tam odpowiednia zakładka, która intuicyjnie, krok po kroku poprowadzi wnioskodawcę, by poprawnie wypełnić i wysłać wniosek. Formularz dla wnioskodawcy, którym jest rodzic, będzie miał symbol SW-R.

Cała procedura związana z uzyskaniem świadczenia 500 plus przenosi się do internetu, co oznacza, że pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w postaci elektronicznej na PUE ZUS i będą tam dostępne dla zalogowanych klientów.

Z danych ZUS wynika, że obecnie profil na PUE ZUS ma już ponad 9 milionów użytkowników, ale tylko około 80 tysięcy Opolan.

O 500 plus na dziecko może się starać matka lub ojciec, opiekun faktyczny dziecka, opiekun prawny, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej, dyrektor interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, bądź dyrektor domu pomocy społecznej.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Jest zwolnione z podatku i nie podlega egzekucji komorniczej.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.