O rządowych programach pomocowych, które są kontynuacją programów z lat ubiegłych, a także o zupełnie nowych mówiły dziś podczas konferencji prasowej, Monika Jurek wojewoda opolska oraz Ewa Pawlinów dyrektor Wydziału Polityki Społecznej UW.

Mowa była nie tylko o pomocy osobom z niepełnosprawnościami, ale także seniorom i dzieciom.

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” to program, który ma za zadanie wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy wsparcia osób z niepełnosprawnością w wykonywaniu codziennych czynności i funkcjonowaniem w życiu społecznym. 59 samorządów, które złożyły wnioski otrzyma blisko 37 mln zł.

– Kontynuowany jest również Program „Opieka wytchnieniowa” – informuje Ewa Pawlinów.  – Celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi od ukończenia 2. do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, kwota wsparcia finansowego wynosi ponad 5 mln zł. Tu aż 49 samorządów złożyło wnioski o dofinansowanie.

– Trwa nabór wniosków do programu Senior+ dla zainteresowanych gmin – informuje Monika Jurek. – Celem tego Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym poprzez rozbudowę infrastruktury dedykowanej seniorom. Moduł 1, to jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie (przebudowę lub remont obiektów albo ich części, będących własnością jednostki samorządu terytorialnego) i/lub wyposażenie ośrodka wsparcia. Moduł 2 – zapewnienie funkcjonowania już istniejących ośrodków wsparcia. Dofinansowaniu w ramach tego modułu podlegają działania związane z bieżącym utrzymaniem ośrodka wsparcia. Dofinansowaniu w ramach tego modułu podlega do 80 procent całkowitego kosztu realizacji zadania, który nie może być wyższy niż 400 tysięcy złotych – w przypadku Dziennego Domu „Senior+” oraz 200 tysięcy złotych – w przypadku Klubu „Senior+”.

Dwa nowe programy skierowane są do dzieci. Na Program „Aktywne place zabaw” łącznie przeznaczonych jest 60 milionów złotych, a wysokość dofinansowania wynosi maksymalnie 300 tysięcy złotych. Chodzi o poprawę warunków pobytu dzieci w instytucjach w czasie zabaw na świeżym powietrzu poprzez dofinansowanie przebudowy istniejących placów zabaw lub ich doposażenie. O dofinansowanie mogą ubiegać się gminy prowadzące instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w formie żłobka lub klubu dziecięcego, w których wysokość miesięcznej opłaty rodzica za pobyt dziecka, którą rodzic byłby zobowiązany ponosić gdyby nie zostało mu przyznane prawo do świadczenia „aktywnie w żłobku” nie przekracza kwoty 1500 złotych.

– Kolejny nowy Program, to „Aktywny dzienny opiekun w gminie” – wylicza Ewa Pawlinów. – Program jest adresowany wyłącznie dla gmin, w których nie ma żadnej instytucji opieki oraz nie jest planowana do utworzenia żadna instytucja w ramach umów o dofinansowanie ze środków Programu Aktywny Maluch 2022-2029. Program składa się z dwóch modułów. Moduł 1 – utworzenie w 2025 roku instytucji opieki z maksymalnie 5 miejscami opieki w formie dziennego opiekuna w danej ginie oraz zapewnienie jego funkcjonowania w 2025 roku. Moduł 2 – dofinansowanie funkcjonowania instytucji dziennego opiekuna dla miejsc utworzonych z Programu Pierwszy Aktywny Dzienny opiekun w gminie 2024 r. Program jest dedykowany dla gmin: Baborów, Olszanka, Cisek, Pawłowiczki, Polska Cerekiew, Lasocice Wielkie, Strzeleczki, Domaszowice, Pokój, Świerczów, Wilków, Kamiennik, Skoroszyce, Radłów – dodaje Ewa Pawlinów, dyrektor Wydziału polityki Społecznej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Do Programu Senior+ wnioski można składać do 24 stycznia, natomiast do Programów „Aktywne Place Zabaw” oraz „Aktywny dzienny opiekun w gminie” nabór zakończy się 3 lutego br.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich omawianych programów znaleźć można na stronie  https://www.gov.pl/web/uw-opolski

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.