Od stycznia na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku 12-35 miesięcy będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO).

Pieniądze. Urodziło ci się niedawno drugie dziecko? Dostaniesz 12 tys. zł– Maksymalna wysokość kapitału opiekuńczego na jedno dziecko to 12 tysięcy złotych – mówi Gertruda Uścińska, prezes ZUS. – Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach, po 500 złotych przez dwa lata lub 1000 złotych miesięcznie przez rok. To od rodzica zależy jak wybierze opcję. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a świadczenie nie będą opodatkowane.

Najbardziej skorzystają na tym rodzice, którzy mają troje lub więcej dzieci w rodzinie, w tym dwoje w wieku od roku do trzech lat. Wówczas otrzymają 24 tys. zł.

– Przepisy ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym przewidują, że wysokość pobieranego kapitału może zostać zmieniona, czyli podwyższona z 500 złotych do 1000 złotych miesięcznie albo obniżona z 1000 złotych do 500 złotych miesięcznie – dodaje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu. – Może się tak stać tylko na wniosek rodzica, a taka dyspozycję będzie można złożyć tylko raz w okresie otrzymywania kapitału.

Ustawa zakłada także dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci. „Żłobkowe” będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc). Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe

Ale uwaga! „Żłobkowe” będzie dotyczyć dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym, czyli jedyne dziecko w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka).

Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie w placówce. „Żłobkowe” będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy trzeba składać do ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Empatia.

ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku, od daty jego złożenia. Jeśli rozpatrzy go pozytywnie, rodzice otrzymają informację, która będzie się znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

W przypadku odmowy rodzicom przysługuje odwołanie do prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.