Dzięki pieniądzom samorządu województwa opolskiego powstanie lub zostanie zmodernizowanych w tym roku około 15 km dróg. Powiaty przeprowadzą natomiast inwestycje sprzętowe, służące lepszemu zarządzaniu gruntami rolnymi. Pula ponad 4,5 mln złotych została podzielona pomiędzy 22 gminy i 9 powiatów.

Umowy z samorządem województwa opolskiego na budowę dróg podpisały dzisiaj gminy – Jemielnica, Lubsza, Ozimek, Pokój i Reńska Wieś. Powiaty Prudnicki i Głubczycki zainwestują natomiast w informatyzację służącą ewidencji gruntów rolnych.

– Dla lokalnych społeczności, drogi te mają duże znaczenie. Przez 10 lat przeznaczyliśmy na ten cel w sumie 40 mln złotych i powstało ponad 200 km takich dróg – mówił członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, który w imieniu samorządu województwa podpisał umowy. – Dzięki tym umowom kolejne pięć gmin będzie mogło przeprowadzić tak ważne inwestycje. Korzystają też powiaty, nie na drogi, lecz na sprzęt komputerowy i oprogramowanie służące ewidencji gruntów – wymienił.

– Otrzymaliśmy dofinansowanie 435 tysięcy złotych na budowę ulicy Cichej w Pokrzywnicy. Ulicy, która z jednej strony jest drogą transportu rolnego, czyli stanowi dojazd do gruntów rolnych, ale jest to droga, przy której zaczęły powstawać domy. Łączy też drogę krajową z terenami leśnymi. Wcześniej także była wykorzystywana przez miłośników lasów. Ta droga ma wiele funkcji i myślę, że będzie służyła wielu osobom – wyjaśnił Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś. Jak dodał, 1,5 km odcinek drogi już powstaje. Prace są zaawansowane i powinny zakończyć się już we wrześniu.

Z dotacji skorzystała typowo rolnicza gmina Lubsza. – Powstanie kolejna droga transportu rolnego. Mamy tych dróg pięć. Co roku staramy się o pieniądze. Jesteśmy gminą rolniczą. Transport jest coraz cięższy, rolnictwo się skoncentrowało. Drogi typowo polne są niewystarczające dla obsługi areałów rolnych. W ramach inwestycji powstanie 250 metrowy odcinek drogi – mówił wójt Bogusław Gąsiorowski.

Barbara Zając, wójt Pokoju, od lat posiłkuje się tymi dotacjami i zbudowała w ten sposób już niejeden kilometr przyzwoitej drogi w gminie.

Możliwość skorzystania z dotacji docenia także wójt Jemielnicy Marcin Wycisło. W tym roku wyremontuje gruntownie 800-metrowy odcinek drogi w Centawie, drogi, która służy oczywiście nie tylko rolnikom dojeżdżającym do swych pól.

Właściwie tylko gminy uczestniczą w podziale środków budżetu województwa , pochodzących z tytułu włączania z produkcji gruntów rolnych. Tylko one mogą występować o dofinansowanie budowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Samorządy powiatowe, mogą jedynie aplikować o niewielkie kwoty na zakup sprzętu pomiarowego i informatycznego oraz oprogramowania niezbędnego do zakładania i aktualizowania operatów ewidencji gruntów oraz prowadzenia spraw ochrony gruntów rolnych. Tymczasem także powiaty są właścicielami licznych dróg dojazdowych do pól. Starostowie uważają, że są przez to poszkodowani. Dzisiaj dał temu wyraz starosta głubczycki Piotr Soczyński. Znając strukturę dróg w regionie trudno się z nim nie zgodzić. Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza wyraził nadzieję, że przepis ten zostanie zmieniony po wyborach, przez nową władzę.

Powiat prudnicki kilkanaście otrzymanych tysięcy zainwestuje w sprzęt, który jak się okazuje jest bardzo pomocny w codziennej pracy. – Pieniądze posłużą systematycznej informatyzacji sprzętu informatycznego na potrzeby właściwego wykonywania zadań. Wypracowujemy spore środki w ramach zadań związanych z ochroną gruntów rolnych poprzez opłaty naliczane za przekształcenia. Staramy się, aby nasz sprzęt należał do najnowocześniejszych w urzędzie – przyznał starosta prudnicki Radosław Roszkowski, wyrażając jednocześnie nadzieję, że w przyszłości będzie mógł wybudować jakąś drogę..

Warto dodać, że w latach 2013 – 2022 z budżetu Województwa Opolskiego udzielono gminom wsparcia finansowego w wysokości ponad 40 mln złotych, dzięki czemu powstało 214 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Starostwa przeprowadziły natomiast inwestycje informatyczne za ponad 880 tysięcy złotych.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.