Pij ocet jabłkowy

Wyjątkowe dla zdrowia dobroczynne działanie octu jabłkowego znano już w czasach pięknej Kleopatry. Nie będzie to jednak lekcja historii, a raczej kilka ciekawostek o tym złotym płynie.

Obecnie ocet jabłkowy przeżywa swoje odrodzenie i przez swoich zwolenników nazywany jest eliksirem życia. Dietetycy udowodnili, że dobrze wpływa on na przemianę materii, ponieważ pobudza wytwarzanie soków trawiennych. Niektórzy naukowcy uważają również, że ocet jabłkowy pomagają w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Na pewno pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, co pozwala na spadek naszej wagi ciała. Dlatego też pijąc ocet jabłkowy nie zapomnij o wypijaniu zalecanych min. 2 litrów wody.

Pijąc go pozbędziemy się z organizmu obciążających toksyn, uzupełnimy za to niedobory potasu, wapnia oraz fosforu. Ocet z jabłek zawiera również duże ilości witaminy E, który jest najlepszym antyutleniaczem idealny w profilaktyce antyrakowej.

Wystarczą 4-5 łyżek dziennie rozcieńczone z wodą, na czczo na 15 min przed posiłkiem. Nie obejdzie się bez wykrzywienia twarzy z powodu kwaśnego smaku, ale możesz tę cierpkość zniwelować dodając odrobinę miodu. Warto dodawać go także do winegretów zamiast octu balsamicznego. Ocet jabłkowy ma także zastosowanie zewnętrzne. Z octu jabłkowego możesz zrobić sobie maseczki, okłady na poparzenia, ukąszenia owadów, trądzik, stany zapalne, łuszczycę, kurzajki i wiele innych.
Kto powinien unikać octu z jabłek? Osoby cierpiące na wrzody żołądka i kobiety w ciąży.
Ocet jabłkowy można kupić gotowy. Ale należy pamiętać, aby koniecznie był organiczny. Zaopatrzysz się go w eko sklepach. Ale ja zachęcam do przygotowaniu go w domu. Nic prostszego!

Przepis na domowy ocet jabłkowy:

– 1 kg słodkich jabłek
– 5 łyżek cukru
– 1 l letniej, przegotowanej wody

  • Jabłka dokładnie umyj.
  • Jabłka pokrój na ćwiartki (wraz z gniazdami).
  • Pokrojone jabłka umieść w dużym słoiku i zalej przegotowaną, letnią i słodką wodą.
  • Słoik przykryj gazą. Następnie odstaw w ciemne, ciepłe miejsce. Aby zapewnić równomierny dostęp tlenu do całej powierzchni możesz raz dziennie zamieszać zawartość słoja za pomocą łyżki. Fermentacja trwa od 2 do 5 tygodni.
     

Fot:https://www.nierafinowane.pl

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info