PIJ WODĘ!

 

W poprzednim artykule wspominaliśmy o zawartości wody w organizmie człowieka. Wiemy, że jest głównym składnikiem ludzkiego ciała i stanowi 45-75% jej masy. Już 1% ubytku w organizmie powoduje odczucie pragnienia, zaś na poziomie 10% niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Każdego dnia przez nasze ciało przemieszczają się tysiące litrów wody. W ciągu 24 godzin przez nerki przepływa około 2000 litrów, a przez mózg 1400 litrów płynów.

PIJ WODĘ!Jakie funkcje pełni w organizmie człowieka?
– wspomaga absorpcję substancji pokarmowych
– transportuje składniki odżywcze do komórek
– rozpuszcza i usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii
– nawilża wdychane powietrze
– odgrywa ważną rolę w regulacji temperatury ciała
– amortyzuje stawy
– tworzy elastyczny płaszcz ochronny dookoła ważnych narządów
– chroni organizm przed promieniowaniem kosmicznym

Dlaczego warto pić wodę?
– zapobiega i koi zgagę – zgaga jest oznaką niedoboru wody w górnej części jelitowo-żołądkowej, a tym samym jednym z bardziej kłopotliwych objawów pragnienia. Bez odpowiedniej ilości wody pozbycie się zgagi jest praktycznie niemożliwe.
– zapobiega artretyzmowi – bóle reumatyczne oraz bóle stawów są sygnałem, że w danych miejscach brakuje odpowiednich ilości wody. Dolegliwości te można złagodzić dostarczając organizmowi odpowiednie ilości wody.
– zapobiega chorobie niedokrwiennej serca – to objaw niedoboru wody pomiędzy sercem, a płucami.
– zapobiega migrenie – migrena może być oznaką odwodnienia mózgu i oczu. Wraz z dostarczaniem odpowiednich ilości wody, bóle głowy oraz stany zapalne oczu wywołane niedoborem wody powinny ustąpić.
– pomaga przy astmie – jeżeli organizmowi brakuje wody, cieniutkie ścianki pęcherzyków płucnych są zagrożone, gdyż zmuszane są w odpowiednie zaopatrywanie w wodę, aby pozostać odpowiednio wilgotne. Wystarczająca ilość przyjmowanej wody może powstrzymać ataki astmy.
– zapobiega nadciśnieniu krwi – jeżeli organizmowi brakuje wody, a ciałka krwi oraz komórki nie są odpowiednio zaopatrywane w wodę i składniki odżywcze dochodzi do nadciśnienia. Prawidłowe ilości wody normalizują ciśnienie krwi.
– chroni przed cukrzycą starczą – rozwój cukrzycy starczej może być powodowany długotrwałymi niedoborami wody. Jako, że zapotrzebowanie mózgu w wodę jest najważniejsze, to w chwilach kryzysowych organizm automatycznie blokuje uwalnianie insuliny odpowiedzialnej za rozprowadzanie wody w organizmie. Prawidłowe picie ma decydujący wpływ szczególnie we wczesnych stadiach choroby.
– obniża poziom cholesterolu – wysoki poziom cholesterolu jest znakiem początków wysychania organizmu.
– pomaga przy bólach głowy i dolegliwościach żołądkowo-jelitowych – powyższe dolegliwości dają się usunąć niemalże w całości za sprawą odpowiednich ilości wypijanej wody.

To ile płynów należy dziennie pić zależy od wielu czynników m.in. wieku, płci, ciąży, temperatury otoczenia, czy aktywności fizycznej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzienne spożycie wody kształtowało się na poziomie 30ml na kilogram masy ciała.
Z kolei w Instytucie Żywności i Żywienia opracowano dla Polskiej ludności normy określające
dzienne spożycie wody:

Niemowlęta < 1 roku życia – 0,8 l
Dzieci 1 – 3 lat – 1,3-1,8 l
Chłopcy 10-18 lat – 2,1 – 2,5 l
Dziewczęta 10-18 lat – 1,9 – 2 l
Mężczyźni > 19 lat – 2,5 l
Kobiety > 19 lat – 2 l
Kobiety w czasie ciąży – 2,3 l

PIJ WODĘ!Wskazówki dotyczące picia wody:
– pij regularnie, najlepiej małymi łykami
– pij częściej niż dużo za jednym razem, ponieważ niewielkie ilości wody są wchłaniane
w większym stopniu do tkanek i nie ulegają szybkiemu wydaleniu
– pij szklankę wody 20-30 minut przed posiłkiem, zmniejszy to apetyt nie dostarczając przy tym żadnych kalorii
– jeśli nie przepadasz za czystą wodą możesz wzbogacić jej smak dodając do niej plasterek cytryny, pomarańczy, liść mięty, czy natkę pietruszki z odrobiną lodu
– nie pij wody w trakcie posiłków, ponieważ zmniejsza to stężenie enzymów trawiennych
i utrudnia trawienie. Najlepiej jest pić 10 minut przed jedzeniem i po jedzeniu
– jeżeli nie lubisz pić i rzadko odczuwasz pragnienie, dobrze jest dostarczać organizmowi wodę w postaci napojów, które lubimy i stopniowo zastępować je wodą

Ludzki organizm potrzebuje stałej podaży wody, jednak często popełnia się błąd, pijąc wodę tylko wówczas, kiedy poczuje się pragnienie, które jest już „sygnałem ostrzegawczym” organizmu. By zapobiec jej dalszej, poważniejszej utracie, pamiętajmy o regularnym nawadnianiu.

 

Źródło:
1. www.izz.waw.pl
2. https://infografika.wp.pl/title,Nie-dopuszczaj-do-odwodnienia-organizmu,wid,14933689,wiadomosc.html?ticaid=118d72
3. https://etermed.pl/dlaczego-warto-pic-wode/
4. https://stressfree.pl/picie-wody-jak-i-ile-pic/
 

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie