Sala Orła Białego opolskiego urzędu marszałkowskiego nigdy chyba jeszcze nie była tak szczelnie wypełniona. Do Opola zjechali uczniowie szkół zawodowych z całego regionu. To uczestnicy projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy”. Podsumowali działanie „Planowanie kariery zawodowej” organizowane przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.
Spotkanie rozpoczęła niewielka uroczystość: wręczenie dyplomów w konkursie na zdjęcie z praktyk zawodowych, które na portalu społecznościowym zdobyło najwięcej lajków.
Miejsce 1- Angelika Podgórni z Zespołu Szkół Rolniczych z Prudnika. Miejsce stażu Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu – 660 polubień.
Miejsce 2 – Wiktoria Gawlica z Zespołu Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach. Miejsce stażu MoPo ciężkim dniu papierkowej pracy czas na odpoczynek i zrobienie sobie zdjęcia przy markowej lodówce.
Miejsce 3 – Jesika Hoppe z Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. Miejsce stażu VIGO-ORTHO POLSKA SP. Z.o.o. oddział Korfantów – 476 polubień
Projekt na rzecz szkolnictwa zawodowego pt.” „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe Dla Rynku Pracy” organizowany przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i samorząd województwa opolskiego uznany został za najlepszy w Europie.
Swoim zasięgiem obejmuje wszystkie szkoły zawodowe województwa opolskiego, w tym szkoły specjalne i zakłada wsparcie dla 6990 uczniów i 150 nauczycieli wszystkich branż.
Uczniowie i nauczyciele otrzymują wsparcie w postaci nieodpłatnych praktyk i staży u najlepszych przedsiębiorców naszego województwa.
– Człowiek zaczynający edukację nie wie do czego go to wszystko zaprowadzi. Nie wymagamy od was byście o tym od razu wiedzieli – mówił do zebranych uczniów marszałek Andrzej Buła. – Mam w domu kilkunastoletnią córkę i wiem, że gdy mówię jej o czymś co będzie jej kiedyś w życiu potrzebne nie mogę liczyć na zrozumienie. Dlatego musimy w naszych przedsięwzięciach znaleźć to, co was interesuje. Musicie nam zatem powiedzieć co jest dla was ważne teraz – mówił Buła. To ma pomóc w odpowiednim zorganizowaniu szkoły i zajęć tak by były one atrakcyjne dla młodych ludzi, by ich przyciągały.
My starsi, musimy pamiętać, że dzisiejsze „zawodówki” w niczym nie przypominają tych z czasów PRL.
Fot. melonik