Pląsowadła po trzech latach stacjonarne. Dobrzeń Wielki gościł piąty ogólnopolski festiwal sztuki tanecznej [GALERIA]

Przewodniczącą jury była szanowana w środowisku tanecznym Maria Kijak-Rakowska.   © Tomasz Chabior

Artyści przyjechali na Festiwal Sztuki Tanecznej Pląsowadła pierwszy raz od początku pandemii i po raz pierwszy zatańczyli w nowej sali bankietowej Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Impreza trwała przez cały miniony weekend: 23 i 24 kwietnia. Pierwszego dnia rywalizacja toczyła się stacjonarnie, a drugiego w przestrzeni wirtualnej.

Ballet/neoklasyka, ballet pointe, jazz dance, show dance, folk oraz modern and contemporary dance to style taneczne, które zaprezentowali uczestnicy V Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Tanecznej Pląsowadła w Dobrzeniu Wielkim. W miniony weekend rywalizowały ze sobą sola, duety i tria oraz zespoły.

Pierwsza część festiwalu odbyła się w sali bankietowej Gminnego Ośrodka Kultury. Widzowie obejrzeli tego dnia trzy bloki z udziałem solistów, duetów i triów. W ten sposób tancerki i tancerze wystąpili w dobrzeńskim domu kultury pierwszy raz od trzech lat. Dwie poprzednie edycje konkursu odbywały się wyłącznie zdalnie.

Piąta odsłona Pląsowadeł była natomiast hybrydowa. Sobotnia część odbyła się stacjonarnie, ale można też było oglądać ja na żywo za pośrednictwem platformy twitch.tv. Natomiast niedzielną część, dedykowaną dużym formacjom tanecznym, zorganizowano już tylko zdalnie. Organizatorzy zebrali w tym celu przesłane wcześniej nagrania występów, które następnie odtworzyli na twitch.tv w transmisji wzbogaconej o werdykty jurorów.

– Wyszliśmy z założenia, że soliści, duety i tria mogą już wystąpić stacjonarnie, ale większe zespoły jeszcze nie. To z przyczyn lokalowych i finansowych – mówiła dr Alicja Iwańska, koordynatorka festiwalu. – Bieżący rok wstępnie można nazwać „pocovidowym”, kryzys odczuła cała Polska, również przedsiębiorcy, którzy nie zawsze mogli nas wspomóc. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku pozwolimy sobie na więcej, chociażby na zorganizowanie festiwalu w tutejszej hali sportowej.

Przez dwa dni w Pląsowadłach rywalizowało ponad 100 uczestników – solistów, duetów triów oraz zespołów – z całej Polski. To w sumie około 300 artystów z 21 szkół tanecznych. Tylko pierwszego dnia w Gminnym Ośrodku Kultury wystartowało około 100 osób w 76 solach, duetach i triach.

Artyści przyjechali do Dobrzenia Wielkiego z: Brzegu, Wrocławia, Olesna, Myślenic, Katowic, Krynicy-Zdroju, Jeszkowic, Oleśnicy, Głogówka, Lubrzy, Łodzi, Żor, Oławy, Kluczborka, Niemodlina i Korfantowa. Swoją reprezentację mieli też gospodarze.

– Stacjonarna rywalizacja ma inny klimat, jest widownia, są oklaski, pojawia się adrenalina. Gdy startowałyśmy zdalnie, było tak sobie. Tutaj trzeba zatańczyć raz, a dobrze, a przy nagrywaniu występów na zdalne konkursy nie było tych emocji, nagranie można było przecież powtórzyć – mówiła Justyna Narowska z dobrzeńskiej Grupy Baletowej Arabesque. – Widownia i jurorzy nadają startom większego sensu, zachodzi interakcja i bardziej się motywujemy. Poza tym, możemy spędzić czas z innymi artystami, zainspirować się ich choreografiami, trochę porozmawiać.

Występy artystów podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Tanecznej Pląsowadła oceniało jury w składzie: Maria Kijak-Rakowska, Dominika Leśniowska-Pawlik i Anna Śmiganowska. Wydarzenie zorganizowały Komitet Organizacyjny Festiwalu Grupy Baletowej Arabesque i Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Warto też dodać, że konkurs odbył się w ramach akcji „tańczmy”, której organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.