Ryszard Druch przyzwyczaił nas ostatnio do swych błyskawicznych acz precyzyjnych akcji. Tym razem wpadnie do Opola na trzy dni, by wspomóc ukraińskich uchodźców.

Jeszcze chwilowo za wielką wodą, ale już we wtorek…

– Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu zaprasza 26 kwietnia 2022 r. o 17:00 na spotkanie polsko-ukraińskie czyli promocję dwujęzycznej książki poetyckiej Harry’ego Dudy „Na oczach świata” z tłumaczeniem Wiktora Melnyka – opowiada Ryszard Druch. – Będzie autorskie czytanie wierszy , premierowego wykonania doczeka się piosenka do wiersza Harry’ego Dudy z muzyką amerykańsko-polskiego pianisty Janusza Smulskiego w wykonaniu Grzegorza Grunwalda. Jak mógłbym zlekceważyć takie wydarzenie – pyta Druch. – Tym bardziej, że wszystko to, będzie połączone z charytatywną aukcją  moich rysunków, z której dochód będzie przeznaczony  na rzecz pomocy uciekinierom ukraińskim podobnie jak zysk ze sprzedaży wydanych przez Marka Wołyńskiego książek .

Część prac, które Druch wystawi na sprzedaż jest już w Polsce. Większość jednak wiezie właśnie w tej chwili rejsowym samolotem. – Trochę się boję – jak zaczną w tym kopać czy nie zniszczą. Jest tam między innymi replika „Madonny” Botticellego namalowana przez ukraińską artystkę Nelię Fedchun  z Nowego Jorku

Jeszcze chwilowo za wielką wodą, ale już we wtorek…

Ryszard Druch (ur. w 1952 roku w Chełmnie) – Opolanin od 1961 roku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (historia, 1976). W latach 1977 – 1991 opolski nauczyciel i  instruktor harcerski.

W 1978 roku zadebiutował jako rysownik na łamach czasopism  „Opole” i „Motywy”. W roku 1988 został przyjęty do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w Warszawie. Ma w dorobku ponad dwadzieścia indywidualnych wystaw karykatury, ilustracji i malarstwa w Polsce, na Węgrzech oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka i tworzy od roku 1991.

Od roku 2001 zajmuje się promocją polskiej kultury i sztuki w Stanach Zjednoczonych organizując „Salony Artystyczne”, które od roku 2003 odbywają się w Druch Studio Gallery w Trenton (New Jersey), a niektóre w Opolu i innych miastach polskich.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.