„Plata” jest rezultatem wyprawy do Argentyny opolskiej artystki Marii Bitki. By w ekspozycji wziąć pełny udział i zadać pytanie jej autorce, wystarczy wysłać e-mail. – Pokazałam zderzenie marzeń i rzeczywistości – mówi Maria Bitka.

Jak zaznacza Maria Bitka, La Plata to strategiczne miejsce dla Argentyny, wielkie ujście dwóch rzek do oceanu, obok którego znajduje się stolica kraju.

– „Plata” to słowo mające wiele znaczeń, m.in. srebro, wiąże się z regionem geograficznym, a w języku potocznym to forsa. Jako artystka zajmuje się szeroko rozumianym pojęciem przepływu a w tym wypadku przepływem gotówki – tłumaczy tytuł wystawy Maria Bitka, która Argentynę odwiedziła w ramach wymiany na studiach doktoranckich na wrocławskiej ASP.

CZYTAJ: Zostań w domu, ale pokaż to na zdjęciach! Rada dzielnicy ogłosiła konkurs, pierwsze fotki już są

– Okazało się, że ta moja wyprawa stała się punktem wyjścia do stworzenia ekspozycji, w międzyczasie wysłałam też zgłoszenie na konkurs Aneks.

Maria Bitka w roku 2019 spędziła trzy miesiące w Buenos Aires.  Przez resztę czasu podróżowała po Argentynie i Urugwaju.

– Chciałam artystycznie opowiedzieć o marzeniach i podróżach, ale nie chodziło mi o zwykłe zdjęcia, piękne widoki, uśmiechnięte dzieci… – opowiada artystka. – Moja podróż była pretekstem do zderzenia marzeń i rzeczywistości w wielu kontekstach. I tak opowiadam swoją historię, czyli osoby, która wyjeżdża bezpiecznie, już w XXI wieku, ale pojawiają się i historie ludzi, którzy do Ameryki popłynęli kiedyś, goniąc za marzeniem. Ekspozycja stanowi więc podróż wgłąb czasy i doświadczeń, a jest opowiedziana przez pryzmat moich osobistych doświadczeń.

Na wystawę „Plata” w Galerii Aneks składają się fotografie, realizacja wideo i obiekty. W dobie koronawirusa jej zwiedzanie jest jednak utrudnione, choć wystawę można zobaczyć przez szybę.

Artystka zaproponowała wyjątkową formę przeżywania

– Wpadłam na pomysł aby przesyłać chętnym maile opisujące wystawę – mówi Maria Bitka. – W tym miejscu pojawia się pewna analogia „wystawa-podróż”. W sytuacji gdy wybieramy się do innego miejsca na świecie, zostawiamy daleko rodzinę, to i tak mamy z nią kontakt przesyłając zdjęcia, filmiki, piszemy maile. Proponuję potraktowanie tej przestrzeni wystawienniczej, tak jak rzeczywistość podróżnika.

Jak przyłączyć się do zabawy? Wystarczy napisać do artystki maila na adres: wystawaPlata@gmail.com.

– Mailowy udział w wystawie zgłosiło około 150 odbiorców. Wśród odbiorców „Platy” są i opolan, i ludzie z całego świata. Jeśli ktoś mi odpisuje, wchodzę z nim w dodatkowe interakcje. Ludzie dzielą się wrażeniami, mają pytania, stawiają pytania. Tego typu ekspozycja to również zupełnie nowa sytuacja dla mnie mnie. To również nowy sposób odbierania sztuki. Zainteresowani sami decydują, kiedy odczytają maila, czy do niego wrócą – kończy Maria Bitka.

Maria Bitka – urodziła się w Opolu w 1986 r.. To artystka i nauczycielka, doktorantka ASP we Wrocławiu, absolwentka ASP w Krakowie. Dyplom na wydziale intermediów w pracowni działań medialnych prof. Antoniego Porczaka obroniła w 2013. Dyplom w pracowni prof. Aleksandry Janik w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego obroniła w 2010.

Podczas studiów przebywała na stypendium w Art Instytut na Indiana University of Pennsylwania w USA, na Academy of Art Architecture and Design w Pradze oraz Universidad Nacional de Artes w Buenos Aires. W 2011 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury na projekt Czarne skrzynki snów. Obecnie pracuje jako nauczyciel w Liceum Plastycznym w Opolu. Hobbystycznie śpiewa w zespole śpiewu tradycyjnego Niezłe Ziółka. Współzałożycielka grupy artystycznej Kuratorki.

Fot. mat. prasowe

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.